top of page

KAMU SENDİKACILIĞI BARAJLAR İLE DİZAYN EDİLEMEZ

     Türkiye genelinde bağımsızlık ilkesiyle kurulmuş sendikaları hareketsiz kılan, siyasi sendikal tekelleşmenin önünü açan, sendikal tercih özgürlüğünü kısıtlayan ve yeni sendikaların kurulmasını önleyen %2 sendika barajı kanunun iptali ile ilgili Anayasa Mahkemesinin karar vermesini 11 aydır bekliyoruz.

 

      Geçtiğimiz üç yılda ülkemizin içinde bulunduğu durum tüm kesimleri etkilerken, biz kamu çalışanlarını da en az diğer kesimler kadar etkilemiştir. Bir yandan yüksek enflasyonun etkisi altında kalan kamu çalışanları, diğer yandan da temsil edilmemenin getirdiği düşük maaş artışlarının yıkıcı etkisini yaşamış ve yaşamaya da devam etmektedir.

 

     Kamu Çalışanlarının sorunları her geçen gün artarken ve sorunlarının çözümü için hiçbir adım atmayan siyasi sendikaların, hak sendikacılığı yapan sorunlarla etkin mücadele eden bağımsız gerçek sendikaların mücadelesini engelleyerek enerjimizi bu haksız hukuksuz karara harcamak durumunda bırakılmaktayız. Bizim söz verdiğimiz, umut olduğumuz çalışma arkadaşlarımız var kadrolarımızın çözüm bekleyen sorunları için yaptığımız çalışmalarla emeğimiz var,  bilgi birikimimiz var.

 

    KAMU ÇALIŞANLARININ İÇİ RAHAT OLSUN. BİZİM MÜCADELEMİZ HER DAİM DEVAM EDECEK… SENDİKAMIZ GÜÇLÜDÜR. BİZ SÖZÜMÜZÜ YERİNE GETİRECEĞİZ. MÜCADELEMİZİ GÜÇLENDİRECEK. KADROLARIMIZIN UMUDU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ. TEK RENKLİ VE SENDİKAL TEKELLEŞMEYE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ. MEMURLARI SİYASİ SENDİKALARIN ELLERİNE TESLİM ETMEYECEĞİZ.

 

    Anayasa Mahkemesi hukuk devletinin, Cumhuriyet’in ve demokrasinin temel taşıdır, en büyük güvencesidir, savunucusudur. Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan bağımsız kamu sendikalarının varlığı, demokrasinin gelişmesinde ve çalışanların örgütlenme özgürlüğünün en temel taşlarıdır. Anayasa Mahkemesinin bir an önce %2 sendikal baraj maddesini acil olarak gündemine alıp, öncelikle yürütmenin durdurulması ve ardından tamamen iptal etmesi demokrasimiz ve sendikal harekette fırsat eşitliği için çok önemlidir.

 

     Bağımsız kamu sendikaları olarak; AYM’den %2’lik Sendikal Baraj sistemine dair kanun maddesini ele alıp görüşmesi ve iptali için her Pazartesi 12:30 ‘da Anayasa Mahkemesi önünde Adaleti Mumla arayacağız. Aralık ayında gündeme alınmazsa eylemlerimiz artarak devam edecek, 7/24 orada adalet nöbetimizi başlatacağız sonuca ulaşana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

bottom of page