top of page

         

GYS ve ÜDS Sınavlarının Tüm Üniversitelerde Yapılmalıdır

 

        Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavlarına girmek  tüm üniversitelerde çalışan çalışma arkadaşlarımızın hakkıdır. Bu kapsamda geçen sene  Türkiye genelindeki 112 devlet üniversitesinden sadece 26 tanesi talepte bulunmuştu bu sefer tüm üniversitelerin bu sınava katılmaları konusunda tüm üniversitelere yazılarımızı ilettik. Ve Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Adaletli, şefaf bir sınav olması konusunda elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Bazı konuların daha net olması konusunda talebimizi bugün tekrar yeniliyoruz.

  • “Kurumlar yazılı sınavın merkezi olarak yaptırılması için görevde yükselme suretiyle atama yapacakları boş kadrolara ilişkin belgelere de yer verecek şekilde başkanlığa talepte bulunabilir”  bulunabilir şeklinde bir madde ile bu insiyatif üniversitelerin keyfiyetine bırakılmamalıdır. ( Sendikamıza 10 Yıldır GYS açılmayan Üniversitelerin olduğu bilgisi iletilmektedir. )

​​

  • Üniversitelere tahsis edilen kadro sayısının ve çeşitliliğinin çok az olması bizlere 657 sayılı kanunun kariyer ve liyakat olanaklarını sunamamaktadır diğer kurumlarda olduğu gibi uzmanlık kadrolarının üniversitelere tahsisi.

​​

  • Şef üzerindeki kadrolarla ilgili hiçbir sınav vb yapılmadan hülle yoluyla yapılan atamalara son verilmesi (Şube müdürlüğü, Fakülte Sekreterliği, Daire Başkanlığı vb  ) bu kadrolarında sınavlarının hakkaniyetli şekilde yapılmasının sağlanması.

​​

  • Mülakat sisteminin getirilmesiyle çok yoğun bir şekilde kaygı duyduğumuzu belirtmek isteriz.  Bu durumu kullanmaya çalışan yöneticilerin ortaya çıkacağı torpil vb durumların ön plana çıkacağı bir sistem oluşacaktır. Bu yüzden gerçekten hakkaniyetli bir sistem oluşturmak adına DPB ve YÖK ile ortak görüşme talebinde bulunacağız.

  • Herkesin bitirdiği öğrenimle ilgili işlerde çalışması gerektiğini düşünüyoruz bu şekilde kuruma maksimum değer katmış olacağız. Mühendislik bitiren arkadaşım yıllarca düz memur olarak çalışmamalıdır. Okuduğu bilgi sahibi olduğu alanda istihdam edilip faydalanılmalıdır.

        Tüm zorluklara rağmen aslında bir araya geldikten sonra sorunlarımızın gündeme geleceğini ve tüm sorunların düzeleceğine inancımız tam. Son günlerde yaptığımız çalışmalarla ve bizlere verdiğiniz destekle  bu süreçte ciddi farkındalık yarattık herkese teşekkür ediyoruz üye olarak da desteklerinizi bekliyoruz.  Gönlünüz bizde üyeliğiniz başka yerde olmasın artık evinize ait olduğunuz yere gelin ki daha büyük işleri başaralım. Birlik olmaya sesimizi duyurmaya ihtiyacımız var…

       Üni-Per-Sen Bağımsız olarak çözüm üreterek Üniversite İdari Personelinin umudu olarak yoluna hızla devam etmektedir. Tek gayesi Üniversite İdari Personeli olan. Üniversite İdari Personelini Türkiye'de hak aramaktan çok ne yaptığı belirsiz kokuşmuş Siyasetçi Sendikacılıktan kurtarmıştır. Artık tüm Sendikalara Örnek olan ve yeni kurulacak sendikaları cesaretlendiren Sendika olarak  Herkese Teşekkür ederiz. Sizlere Minettarız.

                                                                                                                                  Üniversite İdari Personel Sendikası

bottom of page