top of page

Memurların enflasyon farkı Toplu İş Sözleşmesini ezdi!

 

                  Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ekim ayında TÜFE’deki artış %2,39 artarak yıllık enflasyon %19,89 olarak gerçekleşti. Memur ve memur emeklileri için oluşan enflasyon farkı artmaya devam ediyor. Memur ve Memur Emeklilerine Temmuz ayında yapılan %3’lük zammın üstüne İlk dört ayda %3,71 enflasyon farkı oluşmuştur. Yüzde 3'lük toplu sözleşme zamları ve gelecek dönemde uygulanacak olan %5 zam ise artık enflasyonla kıyaslanamayacak derecede düşük kalmaktadır.

 

       Enflasyon rakamları ekonomistler ve Merkez Bankası’nın beklentileri doğrultusunda verilen 2022 toplu sözleşme zamları da şimdiden enflasyon farkının çok gerisinde kalacağı belli olmuştur. Merkez Bankasının gelecek dönemlere ilişkin beklentilerinde her 3 ayda bir revizyona gitmesi gelecek dönem enflasyon verilerinin daha da yüksek çıkacağını göstermektedir. Ayrıca son aylarda ÜFE ile TÜFE arasındaki makasın daha da açılması da öngörülerimizi doğrular nitelik taşımaktadır. Yıllık TÜFE %19,89 iken ÜFE’nin %46,9 olarak gerçekleşmesi aradaki %30’a yakın farkın tüketiciye 2022 yılı ilk aylarına kadar yansıtılacağını göstermektedir.

 

                   Her gün şöyle kazanımlar aldık, şu kadar üye yaptık diyenlere soruyoruz, bu mu başarı! Bu mu yetkiyi kullanmak! Bu mu etkili olmak! Kamu çalışanları bugün aldıkları maaşın tam 2 katını alması gerekirken yetkili sendika eliyle geldiği durum ortadır. Kira, doğalgaz, elektrik, internet, gıda, eğitim ve ulaşım giderleri gelirlerin çok üzerine geçmiştir.

 

                 Yetkili sendika ve küçük ortağının sıfır zam, sıfır seyyanen zam, sıfır refah payı, sıfır kazanım ve sıfır başarı ile tamamladığı 6.dönem toplu iş sözleşmesinin tüm hükümleri kamu çalışanlarının lehine değil aksine aleyhine sonuçlanmıştır. Aylık 88 TL lik Sendika Aidatına Memurlarımızın geleceği karartılmıştır.

 

              Memurun geleceğine yapılan bu zulüm artık durmalıdır. Yetki verdiğimiz sendika ve konfederasyonların son 10 yılda kamu çalışanlarını düşürdüğü sefalet çok net ortadır. Yine yetki verdiğimiz sendika ve konfederasyonların ulaştığı refah ve şatafat ortadadır. Çalışma arkadaşlarımızdan isteğimiz, artık takım tutar gibi sendika tutulmamalıdır. Falanca parti, falanca görüş artık kalmamıştır. Bunlar maalesef karın doyurmamaktadır. Bıçak kemiğe dayanmış, artık mesele ekmek meselesi olmuştur. Giden cebimizden, rızkımızdan gitmektedir. Çocuklarımızın haklarından, geleceğimizden gitmektedir. Enflasyon altında kalan, sıfır zam alan, maaşında icra olan, fakirleşen ve geçinemeyen kamu çalışanlarının, çalışma arkadaşlarımızın kaderi, hakkı bu değildir, olmamalıdır. Buna izin vermeyeceğiz…

 

#Enflasyon

#ÜniversiteİdariPersonelSendikası

bottom of page