top of page

TAYİN NAKİL ÇALIŞMASININ BİR AN ÖNCE BİTİRİLEREK DETAYLARININ AÇIKLANMASI VE 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONELİN DE BU HAKTAN YARARLANMASI İÇİN DİLEKÇE KAMPANYASI BAŞLATTIK.

         Tayin Nakil Hakkımız, Üniversite İdari Personelinin bireysel çabaları ve sendikamızın mücadelesiyle oluşturduğumuz kamuoyu ile Toplu Sözleşme metnine alınmış ve YÖK tarafından bir adım atılmıştır. Fakat tayin sürecinin tüm aşamaları net bir biçimde ifade edilmemiş, yer değişikliğinin yöntemi, başvuru süresinin ne zaman olacağı, sonuçların yayınlanacağı zaman da belirtilmemiştir. İdari personel adına olumlu bir gelişme olan bu adımı herkesin faydalanacağı şekilde zaman kaybetmeden çıkartılmasını sağlamak için yoğun emek ve mücadele veriyoruz.

        Yükseköğretim kurumlarında görev yapan idari personelin eğitim-öğretim sürecindeki emeğinin yok sayılmasına ve eğitim-öğretim çarkının birer dişlisi olduğunun göz ardı edilip sorunlarının görmezden gelinmesine memurun en temel haklarından bile yararlandırılmamasına izin vermeyiz. Bu nedenle tayin nakil hakkımız için gerekli düzenlemenin bir an önce kamuoyu ile paylaşılması ve yürürlüğe alınması için  sesimizi ve mücadelemizi yükseltmek adına Sendikamız 25.03.2024 tarihli 187 Sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile  dilekçe kampanyamızın startını verdik. Ve sonuç alana kadar her türlü eylemsel hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz.

     Ayrıca 4/B li çalışma arkadaşlarımız için ayrı olmak üzere iki ayrı dilekçe hazırlanmıştır.  4/B’li arkadaşlarımız için hazırlanan dilekçede belirtiğimiz üzere bazı bakanlıklara ait “Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” çerçevesinde 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin B fıkrası uyarınca sözleşmeli olarak görev yapmakta olan personelin naklen belli şartları taşımaları durumunda naklen atanma imkanları vardır. Bu nedenle, sözleşmeli personelin de tayin hakkının içine dahil edilmesi ve mağduriyet yaşanmaması adına Üniversitelerde tayin olmak isteyen tüm idari çalışanların (Memur-Sözleşmeli) sorunlarına kesin ve kalıcı bir çözüm bulunması ve diğer bakanlıkların yönetmeliklerine benzer kapsamlı “Üniversiteler Arası Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliği”nin bir an önce hazırlanarak yürürlüğe girmesi yer almaktadır.

       TÜM ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARININ BAŞLATTIĞIMIZ DİLEKÇE KAMPANYASINA KATILIMINI İSTİYORUZ…

        Tüm bu sorunların çözümü için Hukuksal, Eylemsel ve Örgütsel mücadelemizi daha güçlü sürdüreceğiz. Ve güçlü çalışmalarımızla kamuoyunda yer alacağız. Sizlerden ricamız mücadelemiz büyük ve zorlu bir mücadele. Ülkemize yeni nesil sendikacılığın haklarımız için yapılan sendikacılığın getirilmesi mücadelesidir. Üniversite İdari Personelinin sahipsiz olmadığının gösterilmesi, Üniversite İdari Personelinin bu devlettin memuru olduğunun gösterilmesi mücadelesidir. O yüzden bu mücadele başarılı olmak zorundadır. Geleceğini düşünen herkes bu mücadeleye sahip çıkmalıdır. Siyasi öğretmen sendikalarında kalmanın bir anlamı ve bizlere faydası olmadığını yıllardır acı şekilde tecrübe ediyoruz. Geçmişten bugüne baktığımızda kamu personelinin en doğal hakkı olan tayin nakil hakkımızın bile olmaması somut şekilde bunu göstermektedir.

      Bizler tam anlamıyla bir araya gelemez Üni-Per-Sen çatısı altında toplanmaz isek bu devran böyle geldi böylede devam edip gideceği açıktır. Mücadelemize güç verin, elimizi güçlendirin üyeliklerinizi ailenizin yanına sendikanıza alınız. Hep birlikte haklarımızı sahip çıkalım bu sorunları bir an önce çözelim.

     Üniversite İdari Personel Sendikası

TAYİN NAKİL DİLEKÇE ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ....

4 /B'Lİ TAYİN NAKİL ÇALIŞMASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Dilekçeleri Üniversite Temsilcilerimize veya imzalayıp taratarak unipersendilekce@gmail.com mail adresimize gönderebilirsiniz.

bottom of page