top of page

                       YÖK, GÖREVDE YÜKSELME VE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI DUYURUSUNU YAYIMLADI

      

 

           YÖK Görevde Yükselme ve Unvan değişikliği ile ilgili merkezi sınav talebinde bulunan üniversiteleri ve kadroları açıkladı. Kendilerine bu konuda teşekkür ediyoruz.

 

       Merkezi sınav talebi için Türkiye genelindeki 129 devlet üniversitesinden 58 tanesi talepte bulunmuştur 2018 yılında İptal edilen Sınavda bu sayı sadece 26 adetti. Tüm Üniversitelerin bu sınava katılması konusunda yaptığımız çalışmaların birazda olsa sonuç vermiş olmasından dolayı mutluyuz. Amacımız Tüm Üniversiteleri katılması şeklindedir. Bu adımlar ile Artık herkes Üniversite İdari Personelininde bir temsilcisi ve savunucusu olduğunu öğrenecek.

 

              Fakat Kadro genişlikleri konusunda talepler ve sıkıntılar olduğunun farkındayız. Herkesin bitirdiği öğrenimle ilgili işlerde çalışması gerektiğini düşünüyoruz bu şekilde kuruma maksimum değer katmış olacağız. Mühendislik bitiren arkadaşım yıllarca düz memur olarak çalışmamalıdır. Okuduğu bilgi sahibi olduğu alanda istihdam edilip faydalanılmalıdır.

                ODTÜ'de dile getirilen bir konuda bir nebze olsun düzenlenmiştir. Açılan Derecelerin çok düşük olduğu için başvuru yapamayan arkadaşlarımız bulunmaktaydı bu kapsamda  Şeflik için (3,4,5,6 Dereceler ) Memurluk içinde ( 5,6,7 Derecelerde ) Kadrolar açılmıştır. 

SINAV BAŞVURU TAKVİMİ 

MERKEZİ YAZILI SINAV KONULARI TIKLAYINIZ...

TALEPTE BULUNAN ÜNİVERSİTELER VE KADRO DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

ODTÜ  GYS Dilekçe Örneği 

ODTÜ ÜDS Dilekçe Örneği 

ODTÜ Kapalı Zarf Örneği

         Sendikamızın kurulduğu günden itibaren en öncelikli olarak çözmeye çalıştığı kanayan yaramız olan tayin ve nakil mağduriyetleri ve görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının hakkaniyetli bir şekilde periyodik olarak her yıl yapılması konuları öncelikli olmuş bu konuları çözmek adına imza kampanyaları düzenlemiş her platformda gündeme getirilmiş ve getirmeye de devam edeceğiz.

                Fakat bazı konuların daha net olması konusunda talebimizi bugün tekrar yeniliyoruz.

 

  • “Kurumlar yazılı sınavın merkezi olarak yaptırılması için her yılın şubat ayı sonuna kadar görevde yükselme suretiyle atama yapacakları boş kadrolara ilişkin belgelere de yer verecek şekilde başkanlığa talepte bulunabilir”  bulunabilir şeklinde bir madde ile bu insiyatif üniversitelerin keyfiyetine bırakılmamalıdır.

  • Üniversitelere tahsis edilen kadro sayısının ve çeşitliliğinin çok az olması bizlere 657 sayılı kanunun kariyer ve liyakat olanaklarını sunamamaktadır diğer kurumlarda olduğu gibi uzmanlık kadrolarının üniversitelere tahsisi.

  • Şef üzerindeki kadrolarla ilgili hiçbir sınav vb yapılmadan hülle yoluyla yapılan atamalara son verilmesi (Şube müdürlüğü, Fakülte Sekreterliği, Daire Başkanlığı vb  ) bu kadrolarında sınavlarının hakkaniyetli şekilde yapılmasının sağlanması.

  •  Sınav sürecinin Hak ve adaletli şekilde yürütülmesi konusunda ne yapılması gerekiyorsa yapılmasının takipçisi olacağımızdan, Mülakat sürecinin bizler için önemi ve hassasiyetini tekrar Üniversite Yönetimlerine iletiyoruz. Üniversite İdari Personel Sendikası olarak Memurluk ve Şeflik Sınavı sonrası sözlü sınavın yapılmaması için mücadele vermekteyiz ama sözlü sınav yapılacaksa da yazılı puanını ciddi etkileyecek bir sözlü sınav yaptırmamak için elimizden geleni yapacağız. Bu sınır 5 puandan fazla olmamalıdır.

  • Mülakat sisteminin getirilmesiyle çok yoğun bir şekilde kaygı duyduğumuzu belirtmek isteriz.  Bu durumu kullanmaya çalışan yöneticilerin ortaya çıkacağı torpil vb durumların ön plana çıkacağı bir sistem oluşacaktır. Bu yüzden gerçekten hakkaniyetli bir sistem oluşturmak adına DPB ve YÖK ile ortak görüşme talebinde bulunacağız.

Sendikamız sizlerin sınavlara daha iyi hazırlanmanız için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Tamamen mevzuat sorularından oluşacak sınavda Eğitimci ve Hukukçular ile yaptığımız görüşmelerde de konu anlatımlı Kitapların bu kadar kısa sürede faydalı olmayacağını Sorular ile öğrenmenin olması gerektiği düşüncesindeler bu kapsamda kapsamlı bir soru bankası üzerinde çalışmaktayız kitaplarınız kısa süre içerisinde sizlere ulaştırılacaktır. Bunun yanında sizlerin sorularınıza yanıt verecek hukukçu ve eğitimcilerin olduğu bir grupta sorularınız aynı gün cevaplanacak ortam hazırlanacak (Facebook veya Watsapp grubu ) Deneme sınavları ve 1 hafta içerisinde çıkacak olan mobil uygulamamız ile sürekli sizleri destekleyeceğiz. Amacımız Sendikamız sınava giren üyelerinin başarı oranı inşallah yeterli kadro olursa %100 olacaktır.

                                                                                                    Üniversite İdari Personel Sendikası Yönetim Kurulu

                                                                                                                                                                               Saygılarımızla,

bottom of page