top of page


MEMUR İÇİN OCAK ZAMMI NE ZAMAN KONUŞULMAYA BAŞLANACAK!

     6. Dönem toplu sözleşmesi ile memuru sefalete sürükleyen malum sendikalar, özel şirketlerin bile çalışanlarını enflasyona ezdirmeme adına enflasyon oranının çok üzerinde zam yapmasına, Ocak ayı için zam yapacağını açıklamasına rağmen memur için hala zam konusunda bir açıklama yapmıyorlar, bu konu üzerine bir reaksiyon almıyorlar.

     Bu malum sendikalar memur için hiçbir şey yapmazken, kendi koltuklarını korumak için yaklaşık iki aydır toplu sözleşme ikramiyesi üzerine bir kanun maddesi çıkarılması için Meclis koridorlarında oda oda gezerek kulis yapıyorlar. Bu madde ile memuru temsil etmemeleri, alanda memurun sesi olmamalarından kaynaklı olarak üye kayıplarının önüne geçebilmek için adeta rüşvet olarak adlandırılacak sendika ödentisinde kendilerine ayrıcalık sağlatarak çekilmelerin önüne geçmeye çalışıyorlar. Memuru sefalete sürükleyip kendi koltuklarının derdine düşen bu malum sendikacılara memur en sert tepkiyi gösterecektir.

     Bilindiği üzere, 2021 yılında imzalanan 6. Dönem toplu sözleşmeye göre memura 2022 yılı için %5+7, 2023 yılı için %8+6+ enflasyon farkına imza atılmış, bu anlaşma üzerinden de memura maaş artışı 2022 yılında gerçekleştirilmişti. Ancak hem pandemi, hem de Dünyadaki ve Ülkemizdeki diğer gelişmelerden kaynaklı olarak yüksek enflasyon yaşanmaya başlamıştır.

     Bu bağlamda, asgari ücrete 2022 yılı Ocak ayında %50, Temmuz ayında %30 ve son olarak da geçtiğimiz günlerde 2023 yılı Ocak ayında %54,6 oranında zam yapılacağı duyurulmuştu. Son bir yılda asgari ücrete yapılan zam oranları kümülatif olarak toplandığında açıklanan enflasyon oranının çok üzerinde bir zamma tekabül ettiği görülmektedir. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Vedat Bilgin katıldığı bir televizyon programında Mart Nisan aylarında da enflasyondaki gelişmelere göre bir ara zam daha yapılabileceğini söylemiştir. Tüm bu durumlara baktığımızda aslında açıklanan enflasyon oranlarında yapılan zamların ücretli çalışanların reel ücretlerini korumadığı, bunun için açıklanan enflasyon baz alınmalı ancak yapılan zam bu oranın en az %50 fazlası olması gerektiği anlaşılmaktadır.

    Yukarıda izah edilen nedenler göz önüne alındığında memur için enflasyon farkı uygulamasının çok bir anlam ifade etmediği, bu nedenle 6. Dönem Toplu Sözleşmenin zamlar konusunda baz alınmaması gerektiği, ve yapılacak zammın da piyasa gerçekleriyle örtüşen şekilde olması gerektiği ortadadır.

     Son bir yılda yüksek enflasyondan kaynaklı nedenlerden dolayı memur yaklaşık %50’ye yakın gelir kaybına uğradı. Bu nedenle Aralık ayı enflasyon oranının açıklaması beklenmeden bir an önce memur için Ocak ayında yapılacak zammın açıklanması gerekmektedir. Sendika olarak yapmış olduğumuz hesaplamalarda Memura Ocak ayında geçmiş dönem kayıplarının telafisi için 5 bin TL seyyanen zam ve asgari ücrete yapılan zam artışı kadar da (%54,6) oransal zammın yapılması gerekmektedir. Bunun dışında memura yapılacak zamların 2023 yılının çok daha kötü geçmesine neden olacaktır.

     Son olarak, memur için Ocak ayında memurun geçmiş dönem kayıplarını telafi edici, 2023 yılın ilk altı ayında kaybetmeyeceği zammın uygulanmaması durumunda biz ÜNİPERSEN olarak memurun gelir kayıplarının telafisi adına eylemselliğimizi arttıracağımızı, alanlardan ayrılmayacağımızı buradan duyuruyoruz.

Bu akşam 26.12.2022/ 20:00'da #MemuraYüzde100Zam tag ile twitterda taleplerimizi gündeme getireceğiz...

#MemuraYüzde100Zam

#ÜniversiteİdariPersonelSendikası

MEMUR MAAŞLARININ ÜRÜN FİYATLARI KARŞISINDAKİ DURUMU 2015-2022.png
bottom of page