top of page

YENİ KORONO VİRÜS HASTALIĞI

TEDBİRLERİ KAPSAMINDA SENDİKAMIZIN ALDIĞI KARARLAR

        Değerli Arkadaşlar COVID-19 ( Yeni Koronavirüs Hastalığı ) ile ilgili alınan önlemleri yerinde ve önemli bulmaktayız. Bu kapsamda Sendika olarak da üzerimize düşen ne varsa yapma konusunda Yönetim kurulu olarak bir araya geldik.

 

Öncelikle;

 

•Üniversite Yönetimlerimizin bu konuda yaptıkları çalışmaları daha detaylandırmaları konusunda bilgi yazıları üniversitelere iletilmiştir. Tüm ofis vb yerlerin Dezenfektan ihtiyaçlarının karşılanması, Servis ve hizmet araçları, Yemekhane, Derslikler, Kreş, Misafirhane,  Konukevi vb yerlerin dezenfekte edilmesi.

 

•Okulların, Üniversitelerin tatil edilmesi yerinde bir karar olmuştur. Fakat Velilerimiz, ailelerimiz bu konuda mağdur edilmemelidir. Çalışan 2 ebeveynden bir tanesinin idari izinli olması. evden çalışma noktasında çalışmalar yapılması konusunda Cumhurbaşkanlığı ve yetkili bakanlık olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na talep yazımızın iletilmesi.

 

•Hamileler ve engelliler ve kronik rahatsızlığı olan çalışanlarımızın izinli sayılması konusunda Cumhurbaşkanlığı ve yetkili bakanlık olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na talep yazımızın iletilmesi.

 

•Memurların şüphe ya da tedavi durumunda işlerinden uzakta (karantinada ya da tedavi altında) geçirecekleri sürede geçimleri garanti altına alınmalı, ücretli izin ya da hastalık izni gibi hakları açık şekilde tanınmalıdır. Gerekli kolaylık sağlanmalıdır.

 

•Virüsün yayılma hızına etki eden en önemli faktörlerden biri de yoksulluk ve buna bağlı sağlıksız yaşam koşullarıdır.  Hijyen ve ısınma bu virüsten korunmanın şartlarındandır. Her eve belli bir miktar içme suyu ve doğalgaz ücretsiz olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanların açılması. Kredi, Borç vb erteleme karalarının alınması.

•Sendika olarak 17 Nisan'da Sendikamız kuruluş yıl dönümümüz olması münasebetiyle Nisan Ayında Planlanan Kutlama ve Gezi Planlarımızı Mayıs, Haziran ayına ertelenmesi kararı alınmıştır.

 

•Sendikamız konuyu yakından takip etmektedir. Bu konuda tüm maddi, manevi imkanlarımız seferber edilecektir. Kamuoyuna duyurulur.

bottom of page