top of page

YENİ YÖK ÜNİVERSİTE İDARİ PERSONELİ NEREDEDİR !!!

         Değerli Arkadaşlar günlerdir gündemi takip etmekteyiz. Kendi içimizde istişarelerde bulunduk. Yeni dönem de sorunlarımızı nasıl çözebiliriz, en etkili şekilde kamuoyunu nasıl oluştururuz nasıl sizlerin daha çok desteğini alabiliriz. Ve sizlere söz verdiğimiz 2020 yılının üniversite İdari Personelinin kazanım yılı yapmanın, üniversite idari personelinin hak ettiği değeri artık görmesi için yapacaklarımızın hazırlıklarını yaptık. Bize güvenen destekleyen tüm arkadaşlarımız sizi bugüne kadar üzmedik, her adımımızda sendikamıza üye olan 400 Yürekli, Gururlu, Onurlu üyemiz ve bize gönülden desteği olduğunu bildiğimiz 150.000 kişi adına attık adımlarımızı. Dualarınız, umutlarınız bizimle başaracağız, emin olun hep birlikte başaracağız. Artık daha aktif olma zamanı gelmiştir. Biraz uzun bir yazı olacak ama biraz ayrı kaldık olsun o kadar.

           Öncelikle yakın zamanda yaşadığımız Elazığ depremi ile ilgili tekrar başta Fırat Üniversitesi Temsilciliğimize ve tüm halkımıza çok geçmiş olsun. Hani zor günlerde aile olmanın değeri anlaşılıyor deniliyor yaa o an nasıl telefona koşup Fırat Üniversitesi temsilcisi Serdar Bey’i aradık hatırlamıyorum. Sanki ailemizden birinin başına bir şey gelmişti. Tüm arkadaşların sağlık durumunu sorduk çok şükür hepsinin durumu iyiydi. Şimdi düşünüyoruz da hiç görmediğimiz arkadaşlarla böyle bir bağın oluşması parayla pulla, çıkar ilişkileriyle oluşması imkansızdır. Bu bağ ancak umutla, dualarla, inançla oluşur işte o zaman çok daha iyi anladık bu ailenin değerini büyük ailemize selam olsun. Tüm zorluklarda beraberiz. Hep birlikte başaracağız.

            Gündemi takip ettiğimiz bu dönemde üyelerinin ve sendikamızın baskılarına dayanamayan Üniversite İdari Personeli üye kayıplarını durdurmak için Öğretmen Sendikaları birkaç açıklamada bulundular onları da yakından takip ettik. (Yada Olumlu bir düzenleme kokusu aldılarsa bak biz çalışma yaptık demek için) Biliyoruz bu öğretmen Sendikalarında Üniversite İdari Personelinin davasına haklarına sahip çıkmaya çalışan şube başkanları ve üniversite temsilcileri var ama yine açıklamalar şube başkanı, temsilcilik bazında kalmıştır. Ve yine kamuoyunda yeterli etkiyi yaratamamıştır. Bunların bir genel başkanı da çıkıp diyemiyor ki kardeşim ben üniversite idari personelinin de temsilcisiyim şu sorunlarımız var çözmek zorundasınız.

                Ama bakıyorsunuz 2 gün sonra YÖK’e hocalarımızın Geliştirme Ödeneğinde ufak bir düşüş olmuşta bunu konuşmaya gitmiş. Ortaklık da bas bas bağrıyorlar. Kardeşim Üniversite İdari Personeli artık parayı maddiyatı geçti. Ailesinden çocuğundan memleketinden ayrı. Üniversite İdari Personeli bu tazminatlardan 5 kuruş dahi alamıyor. Üniversite İdari Personeli 13/b-4 maddesiyle sürgün ediliyor, bunlar sizlerin YÖK’e çıkmanıza yeterli olmadı mı? Bir kerede bizim için bağırmanıza yetmedi mi? Daha ne kadar günü kurtarmakla geçireceksiniz merak ediyoruz.

             Benim canım Üniversite İdari Personelimde bunların altında yok şube başkanısın yok üniversite temsilcisisin diye bizlerin hiçbir hakkına savunmadan üye toplamakta. Gel kardeşim haklarını gerçekten savunacağın yere gel genel başkanı genel başkan yardımcısı ve tüm kadroları üniversite idari personeli olan arkadaşlarının yanına gel omuz ver. Tüm Öğretmen Sendikalarında görev yapan ve bu işi para için makam mevki için yapmayan gerçekten üniversite idari personelinin geleceği için bir şey yapmak isteyen arkadaşlara çağrımızdır gelin hep birlikte başaralım.

Şimdi asıl bugünkü yazımıza geçelim; Sendika olarak her gün YÖK’ün açıklamalarını dikkatle takip etmekteyiz.

Son açıklamalar bizi heyecanlandırdı “YENİ YÖK” kavramı bir anda kamuoyuna taşındı. Büyük heyecanla YENİ YÖK’te Üniversite İdari Personeli nerededir bu politikalarda Üniversite İdari Personelinin katkısı nasıl değerlendirilmiştir dedik. Fakat incelediğimizde YÖK'TE isim değişmiş YENİ YÖK olmuş ama üniversite idari personeline bakışın değişmediğini gördük.

             Sonra Cumhurbaşkanımız çıktı; “Üniversite sayımız 207’ye öğrenci sayımızda 8 milyona çıktı. Bu rakamlar iyide KALİTE dedi.

           İşte biz tamda buradayız; Üniversiteler; Öğrencisi, İdari Personeli ve Akademisyeni ile üçlü bir saç ayağını oluşturmaktadır. Bu saç ayaklarından bir tanesi zayıfladığında biri kırıldığında Üniversitelerin var olması imkansızdır. Bu üniversitelerde bu durumda kalite beklemeniz imkansızdır. Sendika olarak bizlerin en başından beri sağlamak istediği bu yapının korunması ve bu saç ayaklarının sağlam şekilde olmasıdır.

          Bu saç ayakları sağlam olmadıkça istenilen kalite maalesef sağlanamayacaktır. Evet bu yüzden YÖK’te Üniversite İdari Personeli artık KONUŞULMALIDIR, TARTIŞILMALIDIR. SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNMALIDIR. İşte o zaman YENİ YÖK Değil SÜPER YÖK olursunuz. 

          Biz biliyoruz ki, bir kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalmaya devam edersek, birilerinin bizi duyacağına ve uyanacağına ve kapıyı açacağına eminiz...

                 YÖK'ün kapısını çaldık, Şimdi YEKTA SARAÇ Hocamızın kapısını çalacağız. Sonra MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU Başkanı ve Üyelerinin kapısını çalacağız onlarda kapıyı açmazlarsa Cumhurbaşkanımızın kapısını çalmaya kararlıyız. 

          Perşembe akşam yine kapı çalmak için saat: 20:00 – 21:00 arası twitterdayız.

 

          tag: #YENİYÖKÜnivİdariPersNerede

bottom of page