top of page
ENFLASYON ORANINDA ZAM SIFIRDIR.  
Talebimiz Açık ve Makuldür.En Düşük Memur Maaşı Yoksulluk Sınırı olan 47.009 TL üzerinde olmalıdır.

       Bugün açıklanan Aralık ayı enflasyon verileri ile Kamu çalışanlarına Ocak ayında uygulanacak maaş zammı belli olmuştur. 7. Dönem Toplu Sözleşmede imza altına alınan Ocak ayı için sarı sendikanın %15’lik zam öngörüsü maalesef yine tutmamış yine enflasyon, zam oranını belirlemiştir. Kamu çalışanlarının maaşlarına %49,25 zam uygulanacaktır.

         Piyasa gerçeklerinden uzak, memurun mutfağı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bu zamların memurun alım gücünü arttırmak bir yana, mevcut durumu bile koruyamamaktadır 1 Ocak itibariyle Elektrik, Doğalgaz ve Akaryakıt ve gıda fiyatlarına gelen zamlar ile Memur ZAMMI ocak ayında bitmiş durumdadır. Enflasyon oranında ZAM maalesef sıfır zamdır. TÜİK tarafından açıklanan baskılanmış enflasyon oranında zam ise maalesef eksi zamdır. ENAG'a göre Yıllık enflasyon %127,21 iken TÜİK’e göre Sadece %64,77’dir. Bu nedenle enflasyon oranı yanında ek iyileştirme kesinlikle yapılmalıdır, seyyanen zam, ek zam, iyileştirme zammı, refah payı vb adı ne olursa olsun memurun ve emeklinin mali kayıpları bir an önce giderilmelidir.

         Bu nedenle Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak olan artış da, memur maaşlarını yoksulluk sınırı üzerine çıkaran, en düşük memur maaşı Yoksulluk sınırı olan 47.009 TL'nin üzerinde maaş talebimizdir. Sendika olarak piyasa gerçeklerinden uzak açıklanacak hiçbir artışı kabul etmeyeceğimizi, eylemsel mücadelemizi devam ettireceğimizi buradan duyuruyoruz.

bottom of page