top of page

UNUTMAYACAĞIMIZ 48 SAAT !!!

 

          Bildiğiniz üzere 2547 sayılı Yüksek öğretim Kanununda bazı değişikliklerin yapılmasına karar verilmiş. 14 Nisan 2020 mecliste görüşmeler başlamıştı Tayin- Nakil ile ilgili mecliste beklemekte olan hem bir kanun değişikliği teklifi vardı hem de Milletvekillerimiz bu maddeler arasında bir önerge verecek mi bizim için birkaç kelime söylenecek mi diye bekleyiş içerisinde idik. Çünkü bizim sorunlarımızın çözülmesi için bir fırsattı bu değişiklik ama maalesef saat 23:30’a kadar çıkan hiçbir milletvekili Üniversite İdari Personeli ile ilgili tek bir kelime dahi etmedi. Tüm vekillerimiz Akademik sorunlara ve siyasi konular içerisinde boğulmuşlardı. Disiplin amiri kim olacak hangi maddede hangi ceza alınacak vb. O sırada söz isteyen Milletvekilimiz Fahrettin YOKUŞ Kürsüye çıkarak bu konular konuşuluyor ama Üniversitelerde yapılan anketler var üniversitelerde en büyük sorun Tayin-Nakil haklarının olmaması, 13/B-4 maddesi mobing vb sorunları var. Bu sorunları burada çözelim demiştir. İşte o zaman dedik bir şeyler yapmak zorundayız öğretmen sendikaları gibi hiçbir şey yapmadan süreci izlememeliyiz. O gece saat 3:30’a süren tüm konuşmaları izledik. Sadece son anda getirilen teklif ile sağlık çalışanlarına şiddette cezaların artırılması eklenmiştir. Üniversite idari personeli için tek kelime edilmeden bir sonraki gün 15 Nisan 2020 saat :16:00 da kapanış ve oylama için toplanmak üzere meclis kapatılmıştır.

 

          Hemen o dakika çalışmalara başladık saat sabaha karşı 4:00’da yönetim kurulumuzu online olarak topladık ve yarın saat 16:00’da bu sorunu çözmeliydik. Kuruluş yıl dönümümüz olan 17 Nisan’da tüm üniversite idari personeline vereceğimiz bu güzel haber ile kutlamalıydık.

 

    Hemen iş bölümü ile oluşturduğumuz metni tüm medya kuruluşlarına iletmek üzere 2 arkadaş görevlendirdik. İstenilirse yarın bu sorunun mecliste çözülebileceğini herkese anlatmaya çalıştık. Fahrettin beyin konuşmasını son dakika olarak sosyal medya hesaplarımızda paylaştık. Özellikle Memurlar.net’in dün yaptığı haberi sendikamız ve üniversite idari personeli hiçbir zaman unutmayacak teşekkür ederiz, minnettarız.

 

      Yine 2 yönetim kurulu arkadaşımız tüm milletvekillerine ulaşmaya çalıştı yaklaşık 45 milletvekilinin özel kalemlerine ulaşarak destek istedik. ( Burada kendimize bir öz eleştiri yapabiliriz onun nedeni aslında izin haklarımız olmaması ama yinede vakit yaratabilirdik. Aradığımız milletvekilleri bu konuda bilgimiz yok keşke bir dosya ve sunum hazırlayarak bizleri bilgilendirebilseydiniz demişlerdir. Aslında bilgilendirsek bu sorunu anlamayacak ve çözmek için çaba vermeyecek kişi yoktur diye düşünüyoruz. O yüzden daha çok milletvekili ile görüşmemiz gerektiğini anladık. Bundan sonra tüm milletvekillerinin bıktırana kadar kapılarını çalacağımızı bilsinler.)

 

         Yine 2 Yönetim kurulu üyemizi etkili bir twitter etkinliğinin yapılması için görevlendirdik. Hemen profesyonel bir firma bularak yaklaşık bizi 3 saat boyunca gündemin 1. Sırasında tutacak bir reklam firması ile anlaşma yaptık. Maddi imkanlarımızı da seferber etmeliydik. Tüm sosyal medya hesaplarımızda bu twitter etkinliği duyuruldu. Fakat dün twitter ın kapalı olması nedeniyle gündem olamadık.

 

       Ve maalesef dün başaramadık. Yapılan düzenlemeler Üniversitelerin gerçek gündeminden uzak olmuştur. Üniversite İdari Personeli Ailesinden çocuklarından memleketinden ayrı yaşamak zorunda bırakılmış görmezden gelinmiştir.

 

Ama bu 48 saatte bizlerin ve üniversite idari personelinin unutmayacakları var.

 

1. Böyle bir fırsat varken öğretmen sendikalarının böyle bir günde sessiz kalması unutmamalıyız, üniversite idari personelini yalnız bırakmalarını unutmayacağız, hani samimi imza kampanyaları yapanlar vardı ya neredesiniz biliyoruz üye yetki kavgasındasınız. Neyse devam edin er yada geç üniversite idari personeli bunları görecektir inanıyoruz.

 

2. 600 Milletvekilimizden sadece 1 tanesinin bizim için söyleyecek sözü olduğunu 599 milletvekilini unutmayacağız.

 

3. YÖK’ün şuana kadar yaptığı tek bir çalışmada dahi üniversite idari personeli için söz söylemediği bu günleri unutmayacağız.

 

Birde bu süreç bu sefer olumlu olmasa da elinden geleni yapan kahramanları var ;

 

1. Süreçte bizi yalnız bırakmayan her zaman yanımızda olan çok değerli Temsilcilerimizi üyelerimizi ve üyemiz olmasa da umutları duaları bizimle olan yüzlerce üniversite idari personeli meslektaşlarımız.Ve Üniversite hastanelerinde çalışan idari personeli arkadaşlarımız,

 

2. Sürecin olumlu olması için canına dişine takarak çalışan gece gündüz demeden süreç için emek veren Sendika Yönetim Kurulumuz,

 

3. Konuya hassasiyet göstererek yaptığı haber için Memurlar.net.

 

4. Milletvekilimiz Fahrettin YOKUŞ Bey ve Fahrettin bey ile sürekli görüşmelerde bulunan bizimde tanışmamıza vesile olan Mecbur BODUR Bey.

 

5. Ve burada belki unuttuğumuz sürecin olumlu olması için çalışan kim varsa hepsine teşekkür ederiz.

 

Evet Kırgınız, Kızgınız, Üzgünüz Bu sefer belki başaramadık ama umudumuzu kaybetmeyeceğiz ve asla vazgeçmeyeceğiz. Bizimde bu süreçte öğrendiklerimiz tecrübe kazandığımız şeyler var. Bir çok arkadaşımız bugün arayarak mücadelemiz için teşekkür etti desteğini belirtti biz inanıyoruz birlikte olmayı başarabilirsek bu sorunların hepsini tek tek çözeceğiz. Geçen sene 200 kişi idik bugün 500 olduk yarın 100.000 olacağız o zamanda halen sesimizi duymazdan gelebilecek olan olacak mı !!! Olamayacak…

 

#ÜniversiteİdariPersonelSendikası

#ÜniversiteİdariPersonelininİlkveTekTemsilcisi

#Vazgeçmekumudukaybetmekyok

bottom of page