top of page

Devletin Memuru Yoksul Olamaz!

 

 

     Seçim öncesi tüm kesimlere iyileştirme yapılırken, son üç yılda %50 üzerinde reel kayba uğrayan memur için hiçbir çalışma yapılmadı. Her platformda memurun geçinemediğini belirttiğimiz halde, seçime bir hafta kala vaatten öteye geçmeyen açıklamalar yapıldı. Kaldı ki, söz verilen vaatlerde memurun kayıplarını telafi etmekten uzakta kalmıştır. Seçim sonrası çok daha ağır piyasa koşullarında hayat mücadelesi veren memurun durumunu, gerek sosyal medya aracılığıyla, gerekse de yapmış olduğumuz eylemlerde dile getirerek, özellikle mali sorunun çözümü için mücadelemizi devam ettirdik.

    Haziran ayı enflasyonunun 5 Temmuz 2023 tarihinde açıklanmasının akabinde iktidar partisi sözcüsü tarafından en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılmasına ilişkin kanun teklifinin Meclis Başkanlığına sunulduğunu açıklandı. Verilen teklife bakıldığında;

      Hem en düşük memur maaşı olarak baz alınan memur maaşının en düşük olmadığını, hem de yapılacak çalışmanın emekliliğe ve memurun geleceğine yönelik olmadığı anlaşılmıştır. Çalışma öyle ince düşünülmüş ki, 1-14 Temmuz arası için yıllardır uygulanan maaş farkı sisteminin de dışında tutulabilmesi için yürürlük tarihi 15 Temmuz olarak belirlenmiştir. Kısaca verilen sözü yerine getirmiş olalım ama hiç kimse de yapılan çalışmadan bir şey anlamasın denilmektedir.

      Memurun düşen alım gücünü yükselteceğini beklediğimiz teklif, günü kurtarmanın ötesine geçmemiş, hatta yapılan çalışma daha maaşlara yansımadan zam üstüne zam açıklamaları yapılmıştır.

        En başından beri söylediğimiz gibi, devletin memuru yoksul olamaz!

    Bu nedenle bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmesi beklenen teklif, revize edilerek en düşük memur maaşının yoksulluk sınırı üzerinde olduğu, kadrolar arasındaki ücret farklılıklarının da işin ve görevin mahiyetine göre karşılığını aldığı maaş zammı talebimizi buradan bir kez daha yineliyoruz.

      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

      Üniversite İdari Personel Sendikası (ÜNİ-PER-SEN)

 

bottom of page