top of page

GYS VE UDS SÜRECİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

       Değerli Çalışma arkadaşlarımız bildiğiniz gibi Sendika ve Üniversite İdari Personeli olarak  yoğun günler geçiriyoruz. Bildiğiniz gibi yoğun mücadelemiz sonucunda YÖK 5 yıl aradan sonra merkezi GYS ve UDS için 2024 yılında açma kararı alarak dün üniversitelerden talepleri toplama günün son günüydü.

     Maalesef tüm üniversitelere katılım çağrımıza rağmen BİR ÇOK ÜNİVERSİTENİN ÇEŞİTLİ BAHANELER İLE, BİZ SINAVI KENDİMİZ YAPIYORUZ, YAPACAĞIZ. BİZ İSTEDİĞİMİZ KİŞİLERLE GÖREVLERİ VEKALETEN YÜRÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ DİYEREK YAZIYA OLUMSUZ DÖNÜŞ YAPMIŞLARDIR.

    Her üniversitenin kendi sınavını yapması bir yandan zor sınav, kolay sınav adaletsizliğini meydana getirirken, diğer yandan da sınavların yapılış aralıkları arasında da büyük dengesizliğin oluşmasına neden olmaktadır. Onun için diyoruz ki, YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DÜZENLİ ARALIKLARLA MERKEZİ SINAV YAPMALI, İDARİ PERSONELİN KARİYERİ REKTÖRLERİN KEYFİNE BIRAKILMAMALIDIR.

    Ayrıca sözde mülakat adı altında yapılan müsamerelerle başarılı olanlar sözde sorularla elenirken, tek özelliği bir tanıdığı olan kişiler ya istisnai kadro marifetiyle, ya da komisyonun takdiri safsatası ile kariyer kapıları sonuna kadar açılmaktadır.

     Yükseköğretim Kurumlarında tam anlamıyla liyakatı sağlamanın yolu, subjektif kriterlere göre atamaların yapıldığı istisnai kadroların sınav kadrosuna alınması, sınavların Yükseköğretim Kurulu tarafından merkezi olarak yapılması ve mülakatın kaldırılmasıdır.

   Değerli arkadaşlar, sendikamız alanda olup tüm talepler ve sorunlar konusunda hemen çözüme gitmektedir. Öğretmen sendikaları bizim sorunlarımızı görüp, anlayıp, çözüm üretene kadar iş işten geçmiş olmaktadır. Biz sorunları biliyoruz demiyoruz biz sorunları yaşıyor ve bu yaşadıklarımızla çözüm üretiyoruz. Sendikamız çok güçlü bir ivme yakalayarak üniversitelerin en büyük sendikası olma yolunda büyük adımlar atmıştır. Yeni Temsilciliklerimiz kurulmakta, arkadaşlarımız üyeliklerini taşımaktadır.

      Sendikamız sayesinde yıllardır atılmayan Tayin Nakil Hakkımız, Merkezi GYS ve UDS’nın adımlarının atıldığı ve Yükseköğretim Tazminatının ayak seslerinin duyulmasını sağladığımız şu günlerde Öğretmenlerin kurup yönetici olduğu sendikalar yerine kadrolarımızın çalışma arkadaşlarımızın kurduğu ve büyük mücadele verdiği ÜNİPERSEN sendikamıza bir şans vermek gerekli ve üye olmak tüm üniversite idari personeli için vicdani sorumluluktur.

bottom of page