top of page

TALEPLERİMİZ TORBA YASAYA EKLENMELİ... AKADEMİK ZAM DEĞİL ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARI ZAMMI KONUŞULMALI...

             14 Mayıs Genel Seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanımız sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılacağı açıklanmıştı. Seçim sonrasında da yapılan açıklamalarda en düşük memur maaşının 22 bin lira seviyesine çıkarılmasının Temmuz ayında gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sn. Vedat IŞIKHAN tarafından aynı konu üzerine açıklama yapılmış, Temmuz ayı başında hem en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılması, hem de memurların çözüm bekleyen 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması gibi sorunlarının da kapsamlı şekilde ele alınacağı açıklanmıştır.

 

           Yine YÖK Başkanı Prof.Dr. Erol ÖZVAR’da Üniversite çalışanları ile ilgili iyileştirmelerin yapılacağını açıklamıştır.

 

            Bu kapsamda Temmuz ayında çıkarılacak Torba Kanun ile yapılacak düzenlemelerde Üniversite idari personelinin yok sayılmaması ve 6. Dönem Toplu Sözleşmede çalışma yapılacağı karar altına alınan, ancak hiçbir çalışma yapılmayan üniversite idari personelinin tayin sorunu ve yükseköğretim tazminatı sorunlarının da torba kanuna dahil edilerek, yıllardır çözüm bekleyen mağduriyetin son bulması talebimizdir.

 

        YÖK Başkanı Prof.Dr. Erol ÖZVAR’ın açıklamalarında yine bir akademik zammın gündemde olduğunun kulis bilgisini almaktayız. Öncelikle şunu söylemeliyiz akademik zam değil Üniversite Çalışanları Zammının talepçisiyiz. Üniversiteleri sadece Akademik personel olarak görmek ve bu yönde iyileştirmeler yaparak Üniversite idari personelini görmezden gelmek YÖK’ün en büyük hatası olacaktır. İnanıyoruz ki geçmiş dönemlerde yapılan bu hata tekrarlanmaz. Üniversiteler akademik ve idari personeli ile bir bütündür ve üniversitelerde bu bütünlükle iş birliği ile çalışmaktadır. Bunu görmezden gelinmesine izin vermeyiz.

 

         Bu kapsamda gerekli yazışmaları Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, YÖK’e ve ilgili kurumlara gönderdik. Süreci yakından takip etmekteyiz.

bottom of page