top of page

     SENDİKAMIZ YÖNETİCİLERİNDEN MECLİS’E ZİYARET

 

     Bildiğiniz gibi Toplu sözleşme maddeleri içerisinde de yer alan Üniversite İdari Personelinin Tayin Nakil hakkıyla ilgili çalışma halen gündeme alınmamıştır. Bugünlerde komisyonda görüşülen  meclis gündemine gelecek olan 11 maddelik YÖK Kanun düzenlemesinde 50/d araştırma görevlilerinin 33/a kapsamına alınması, disiplin cezaları hakkında düzenleme vb maddeler üzerine görüşmeler yapılacaktır. Maalesef idari personelin yok sayıldığı yıllardır çözüm bekleyen büyük mağduriyetlere neden olan sorunlarına yer verilmemiştir. "Akademisyen Dostu YÖK" "Akademisyen Dostu Sendikalar" kol kola vererek 150 bin Üniversite İdari Personeline sırt çevirmişlerdir.

 

     Bu kapsamda Üniversite İdari Personelinin en önemli sorunu olan Tayin Nakil Hakkımızla ilgili düzenleme için bir fırsat önümüzde varken bu kanun düzenlemesinde yer almaması bizler için hayal kırıklığı olmuştur. Bu kapsamda tüm partilerin Eğitim Komisyonu milletvekilleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. AK Parti Milletvekili Eğitim Komisyonu Üyesi Konya Milletvekilimiz Orhan ERDEM, CHP Eğitim Komisyonu Üyesi Ankara Milletvekili Yıldırım KAYA, İzmir Milletvekili Kani BEKO, İyi Parti Milletvekili Fahrettin YOKUŞ ve Eğitim Komisyon Üyesi İsmail KONCUK ile taleplerimizi paylaştık. Bizleri samimiyetle karşıladıkları için teşekkür ederiz. Şunu gördük ki birçok vekilimiz Üniversite İdari Personelinin varlığından sorunlarından yeteri kadar bilgi sahibi değiller.

 

       Tayin Nakil Hakkımızın olmadığını, Kurumumuzda verilen hiçbir tazminatı almadığımızı, Kiralarımızı ödemekte zorlanmamıza rağmen lojman hakkımızın sadece %15 olduğunu, Kamuda en düşük maaş alan çalışan grubu olduğumuzu anlattık.

 

     Sadece MEB ve Öğretmenler üzerinden yürütülen Eğitim İş Kolu Sendikacılığında doğru farkındalığı oluşturduğumuzu çalışmalarımızda ellerinden gelen desteği vereceklerini ilettiler. Üniversite Çalışanları konusunda yapılacak çalışmalarda sendikamızla istişareler yapılacağı ve komisyonlar kurulmasının sözünü aldık. Tüm vekillerimize teşekkür ederiz.

 

    Meclis de yapılan bu kanun tekliflerinde YÖK’ün önerileriyle çalışmanın başlatıldığını YÖK’ün de maalesef İdari Personel ile ilgili tek bir maddeyle komisyona gelmediğini Vekillerin bu teknik bilgileri bilemeyeceğini YÖK’ün bu işin alt yapı çalışmasını, mutfak çalışmasını yaparak meclise getirmesi halinde gerekli çalışmaya katkılar sağlanarak çözüme kavuşturulacağı konusunda istişarelerde bulunulmuştur.

 

     SONUÇ… YÖK, Üniversite İdari Personelini YOK saymaktadır. YÖK, sorunlarımıza çözüm odaklı yaklaşmamakta, çözüm için irade göstermemektedir.

 

    Maalesef bu durum Üniversite İdari Personeli olarak bizler tam anlamıyla bir araya gelemez ÜNİ-PER-SEN çatısı altında toplanmaz isek böyle de devam edip gideceği açıktır. 2023 - 2024 yıllarını Üniversite İdari Personelinin Kazanım yılı olacağına Sendika olarak söz verdik. Gerekirse Meclis yollarını, YÖK'ün yollarını aşındıracağız...Hep birlikte Üniversite İdari Personelinin Güzel Günlerini beraber inşa edeceğiz...

 

Bize güvenin ve Sesimizin daha gür çıkması elimizin daha güçlü olması için lütfen üyelikleriniz ile bizleri destekleyin.

 

#MeclisZiyareti

#ÜniversiteİdariPersonelininİlkveTekTemsilcisi

#ÜniversiteİdariPersonelSendikası

bottom of page