top of page

TÜM ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM SENDİKALARI BİR ARAYA GELİYOR!!!

 

               Yok, yok tamda öyle değil!!! Bizde başlığı atınca heyecanlandık ama inanıyoruz bir gün buna vesile olup tüm bu sendikaları haklarımız için bir araya toplayacağız bir araya gelemezlerse de amaçlarının hakları savunmak değil siyaset ve şahsi çıkarlar olduğu ortaya çıkacak Üniversite İdari Personeli de gereken cevabı verecektir.   Ama başlık yalan değil bu hafta eğitim sendikaları Temsilcileri bir araya gelip üye sayılarını tutanak altına alarak yetkili sendika belirlenecektir. Bizde orada olacağız ama bizim ilgilendiğimiz nokta şu olacak. Buradan da açık ve net olarak söylüyoruz. Hani diyorsunuz ya bizlerin bir araya gelmesi imkansız diye bak üye sayıları için nasıl bir araya geldiniz demek ki gelinebiliyormuş neden yıllardır bir araya gelemediniz en temel sorunları bile ortak dilde dile getiremediniz. Üniversite İdari Personelinin Tayin- Nakil sorunu, Lojman, görevde yükselme ve unvan sorunları, döner sermaye, eğitim öğretim tazminatları sizlerin ortak sorununuz değil mi ?

             Ama sizler ne yazık ki haklardan çok yetkili olmakla ilgilendiniz yetkili olmaya bir iki üyemiz kaldı. Allah’ını seversen hiç olmazsa bir aylığına üye ol” diyenler. Yada siyasi ideolojileri ortaya çıkarıp parti genel başkanı gibi çalışmalar “Bizim sendikaya üye olursan rahat edersin” deyip de hükümete yakınlığını hatırlatanı mı.? Yada tam tersi biz hükümete karşıyız taraf olarak sendikacılık olmaz diyeni mi?

         Yaşananlar komiklik ile trajikomiklik arasında gidip gelirken. Sendikacılık artık haklar değil üye kazanmak için yapılıyormuş izlenimini veren sendikacılara da yazıklar olsun… Bizler sizler için şunları yaptık yapacağız diyen sendikacılık yerine yetki alacağız diye sendikacılık yapanların sendika olgusunu nasıl tükettiğine ve amaçlarından nasıl saptırıldığını üzülerek izliyoruz. Sendika başkanları çıkıp ODTÜ’de ben 200 üye yaptım. Ankara Üniversitesinde şu kadar üye yaptım. Kendi aralarında bizleri kullanarak üye kavgası yapacaklar. Seninki çok benim ki çok diyerek. EEE kardeşim beni üye yaptın da benim için bir şey yaptın mı 20 yıldır... Bunu sorarlar… Sonuç belli ayın 15’inden sonra meydanlara çıkıp benim şu kadar üyem var diye 1 yıl siyaset yapıp üniversite idari personellerini yine köşeye atacaksınız…

          Eşinden ayrı yaşamak zorunda kalan Üniversite İdari Personelli varsa bu ülkede yetkinizin de sendikanızında bir anlamı yok sendikanızı kapatın gidin sizlere söyleyecek söz yok.   

  

         Çağrımızı tekrar ediyoruz gelin Mayıs ayı içerisinde seçim arifesinde bir araya gelip ortak sorunlarımızı birlikte dile getirelim ortak metin hazırlayıp rektörlüklere YÖK ve Milletvekillerine ve Cumhurbaşkanına imzalayarak iletelim. Bir kere desinler ki Üniversitelerdeki tüm eğitim sendikaları ortak sorunlar için bir araya gelmiş demek ki burada bir sıkıntı var bu ülkede üniversite idari çalışanları diye unutulan 120.000 kamu personeli var.

 

         Bunlar zor değil ama buna cesaret lazım bunları yapabilecek yürekli sendika başkanları olacak… yıllardır hep  yetki aldık alıyoruz hikayesi ile yıllarını geçiren üniversitelerden ve üniversite idari personellerinden bir haber bu  sendikalarından olmayacağız.  Biz hep farklı olacağız bu sendikalarda ki kısır döngüye karşı çıkacağız. Ve bir gün herkes  anlayacak sendikaya üyelik dost ilişkileriyle, kişisel menfaatler ve siyaset ile olmayacağını anlayacak... Haklarımız için kendi evinde kendi sendikasına destek verecektir.

bottom of page