top of page

      Kamu Personelinin 6. Toplu Sözleşme görüşmeleri sonucunda Türkiye’de kamu sendikacılığında tarihe kara bir leke olarak geçen haksız, hukuksuz, adaletsiz ve diğer yandan insani, vicdani ve ahlaki olarak da kabul edilemeyecek %1 kararının iptali için mahkeme süreci uzamaya devam etmektedir. Bu hafta nihai kararı beklediğimiz davada hakim son bir karar ile MEMURSENİN menfaatini etkileyecek bir karar olduğu yönünde bir yargıya vararak davaya müdahil edilmesine karar vermiştir. Bu nedenle iptal kararının bir süre daha uzayacağını fakat er yada geç bu kararın iptal edileceğine inanıyoruz, hukukun üstünlüğüne güveniyoruz.

        Bu kararın ülkemize, kamu sendikacılığına ve kamu personeline zararını vicdanları nasıl yaraladığını defalarca kere anlattık. Memurların gerçekten haklarına sahip çıkan, emekle, alın teriyle, mücadele ile kurulan amaçları siyaset, koltuk, aidat, sendika kasası olmayan bazıları şehit ve gazilerin hakları için, bazıları 2828 sayılı kanun kapsamında çalışanlar için, bazıları ise yıllarıdır kurumlarında unutulan İdari Personel ve özel personel grupları için kurulan Sendikalarımızın şimdiye kadar verdikleri kutsal mücadelelerinin hiçe sayılması kabul edilemez.

          Bu süreçte çalışma arkadaşlarımıza dürüst ve açık olduk. Bugüne kadar yanımızda olan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Biliyoruz ki maaşlarımız her geçen gün geriye doğru gitmekte yoksul sayılabilmemiz için bile Memurların 4.095 TL’ye daha ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz. %1 in altında kalmamız nedeniyle sendikamızda üye kalmanız durumunda 88 TL’lik kayıp yaşamanızı istememekle birlikte bu haksız hukuksuz karara karşı hep birlikte mücadele etmenin hak arayışında önemli bir yerinin olduğuna inanıyoruz.

Bugün size aylık 88 TL vaat ederek kazanım türküsü tutturup diyar diyar gezenlerin, memurun maaşını asgari ücret seviyesine düşürenler olduğunu, son toplu sözleşme görüşmelerinden bu güne kadarki yaklaşık dört ayda döviz kuru ve ürün fiyatlarındaki artışlar nedeniyle memurun reel olarak yüzde yirmi üzerinde gelir kaybına uğramasının sorumluları olduklarını bilmenizi isteriz. Bugün belki bizim sendikalarımızda kaldığınız için 88 TL kaybınız olacak ama geleceğinize, kadrolarınıza ve çalışma arkadaşlarınızın mücadelesine sahip çıkmış olacaksınız. Bizler bu %1 konusunu çözeceğiz, bugün olur yarın olur ve çözdüğümüzde kayıp yaşayan tüm üyelerimize o kayıplarının hepsinin telafisinin geriye dönük alınması için gerekli hukuki mücadelenin de verileceği sözünü veriyoruz.

         Her ne olursa olsun Sendikamız ilk günkü heyecan ve mücadele azmi ile mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Ülkemize dürüst ve gerçek Sendikacılığı getirerek, öncelikle tayin nakil sorununun çözümü sonrasında yükseköğretim tazminatından Üniversite İdari Personelinin faydalanmasını sağlayıp, Üniversite İdari Personelinin kurumlarında hak ettiği değeri görmesini sağlayacağız. Saygıyla,

Üniversite İdari Personel Sendikası Yönetim Kurulu

bottom of page