top of page

HERKESE ZAM MEMURA YİNE HÜSRAN...

     Son bir yılda kira fiyatlarından ürün fiyatlarına kadar tüm ürün gruplarında kat kat zamlar gelirken, memur zammının piyasa gerçeklerinden uzak olan TÜİK verileri üzerinden verilmesi nedeniyle bu zamların çok gerisinde kalmış, memur da yoğun bir şekilde geçim sıkıntısı yaşamaya başlamıştır.

      Biz sendika olarak özellikle son bir yıldır bu duruma dikkat çekerek memura seyyanen zam yapılması, memurun düştüğü durumdan kurtarılması gerektiği yönünde taleplerimizi iletmiş, konu hakkında eylemselliğimizi de arttırmıştık.

   Geçtiğimiz günlerde memurlar sosyal medya üzerinden konuyla ilgili yoğun tepki göstermesi üzerine, 1 Mayıs'da sözde yetkili sendikanın genel kuruluna katılacak olan Cumhurbaşkanı sn. Recep Tayyip ERDOĞAN'ın memurlara zam açıklaması yapılacağı yönünde kulis bilgisi paylaşılmaya başlanmıştı.

    1 Mayıs'ta memur geçim derdine deva beklerken yine memur için hiçbir açıklama yapılmamış, memur sendikasının genel kurulunda memur 10 dakika bile konuşulmamıştır.

   Görünen o ki, memurun alım gücünün ne kadar düştüğünden hükümet yetkilileri habersizdir.

 

  Sözde yetkili sendika hükümeti yanlış bilgilendirebilir de, kamuoyu hiç mi değerlendirilmiyor? Memur her gün farklı başlık altında alım gücü ile ilgili durumlarını anlatırken, hükümet yetkilileri neden göz önünde bulundurmamaktadır?

     Hükümet memurdan vazgeçmiş olabilir de muhalefet liderleri de memur ile ilgili ayakları yere basan bir açıklamayı neden yapmamaktadır?

   Memurun artık bekleyecek bir günü bile yoktur. Temmuz türküsü söyleyerek memur oyalanmamalı, zam kararı bir an önce açıklanmalıdır.

     Memurun kayıplarının telafisi için en az 7500 TL seyyanen zam ve sonrasında %50 oransal zam zorunluluk olmuştur.

  Malumsenlerden dün istifa edilmediği için bugün maalesef kamu personeli sefalete sürüklenmiş durumdadır. Sizlerden isteğimiz sizleri savunan sendikalara üyeliklerinizi taşıyın. Sendikamız alanda mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir. Lütfen bugünlerde siyasete alet olmayalım. Hak mücadelesi siyaset üstüdür. Bu bilinçle mücadelemize devam edeceğiz.

bottom of page