top of page

BANKA PROMOSYONU HUKUK ZAFERİ

     Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde geçtiğimiz yıl güncelleme yoluna gidilen maaş promosyon anlaşması ile ilgili açmış olduğumuz davayı kazandık.

     Sivas Cumhuriyet Üniversitesi daha önce Yapı Kredi A.Ş. ile yapmış olduğu maaş promosyon anlaşmasını geçtiğimiz yıl yine aynı banka ile anlaşma yoluna giderek güncelleme kararı almıştı. Biz Sendika olarak maaş promosyonu mağduriyetinin son bulması için kuruma yapmış olduğumuz çağrı sonrasında böyle bir çalışmanın yapılması her ne kadar olumlu bir gelişme olarak görülse de, gerek güncelleme anlaşmasının yapılış şekli, gerekse de personelin bilgilendirilmesi konusunda yapılması gereken bilgilendirmeler yapılmaması nedeniyle, personel için yapılan anlaşmaların şeffaf bir şekilde yürütülmesi adına konuyu davaya götürmüştük. Yargı da, başvurumuzun yerinde olduğuna karar vererek, bu tür anlaşmaların gizliliği olamayacağına, sözleşmenin tarafı olan personele sağlıklı bilgilendirme yapılması gerektiğine karar verdi.

      Sendika olarak kurulduğumuz ilk günden beri üniversite çalışanının sesi oluyor, nerede bir haksızlık varsa orada çalışan yanında yer alarak karşısında duruyoruz. Kurumların keyfi hareketler sergileyerek çalışanı mağdur etme girişimlerinin karşısında her zaman durduk, durmaya da devam edeceğiz.  

YÜKSEK ENFLASYON DÖNEMİNDE DÜŞÜK PROMOSYON OLMAZ!

       Sendikamız tüm alanlarda mücadelesini sürdürdüğü gibi Üniversitelerde yapılan Banka Promosyon Anlaşmalarının güncellenmesi için de Ocak ayından bu yana mücadelemiz tüm kurumlarda, tüm üniversitelerde büyüyerek devam etmektedir. Bir çok üniversitede sendikamız bu süreçlerin başlamasında öncü olmuş, tüm sendikalar bir araya gelmiştir.

Banka Promosyonu ile ilgili Taleplerimiz;

*Promosyon anlaşmalarının sürelerinin en fazla 3 yıl olarak belirlenmesi,

​*Banka maaş anlaşmalarının  asgari en düşük devlet memuru maaşı dikkate alınarak 3 yıl için taban promosyon tutarının 66.000 TL olarak belirlenmesini. 

*Promosyon Anlaşmalarına her yıl enflasyon oranında ek artış yapılması hakkında hüküm konulması, şeklindedir.

       Taleplerimizin bazı bankaların işine gelmediğini biliyoruz. Bazı Kurum Yönetimlerinin de işine gelmediğini biliyoruz. Hatta bu sözleşmelere o gün dahi düşük olduğunu bile bile imza atan yetkili etkisiz sendikaların da işine gelmediğini biliyoruz.

   Bu nedenle bu mücadeleden çekinen taraflar var, devletimize yük getirmeyen memurumuzun bir yarasına merhem olacak bu taleplerimizin bir an önce karşılanmasını istiyoruz.

 

        Sendikamız sonuna kadar mücadelesini sürdürmekte kararlıdır.

        Tüm alanlarda mücadelemiz haklarımızı alana kadar devam edecek…

1.png
2.png
3.png
4.png
bottom of page