top of page

YÖK, MERKEZİ GÖREVDE YÜKSELME VE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVININ YAPILACAĞINI AÇIKLADI

        YÖK Merkezi Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav sürecini başlatmıştır. Üniversiteler boş kadrolarını 29 Şubat 2024 tarihine kadar YÖK’e bildirecektir.

 

        5 yıldır açılmayan merkezi sınav için özellikle son 2 yıldır yoğun taleplerimizi bilmektesiniz.  Üniversitelerden bir haber öğretmen sendikalarının ben şurada talep etmiştim. 2022 yılında talep etmiştim  yok ben burada yazmıştım boş  söylemlerinin maalesef üniversite çalışanları nezdinde bir anlamı olmadığını biliyoruz. Onlar kazanımları sahiplenme kavgasına devam ede dursun biz her zaman olduğu gibi konun özüne, süreçte yapacaklarımıza ve çalışma arkadaşlarımızı sınav sürecine hazırlamaya odaklanmış durumdayız.

 

       Öncelikle  Türkiye genelindeki 129 devlet üniversitesinin tamamının tüm boş kadrolarıyla bu sınava katılmaları konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz Tüm Üniversite Rektörlerine Çağrımızı yineleyip taleplerimizi ileteceğiz.

 

         Görevde Yükselme Portalımızı ve kitabımızı en güncel ve en faydalı şekle getiriyoruz deneme sınavlarımızı hem online hem fiziksel yapılması için çalışmalar yürüteceğiz. Sınav sürecinin hak ve adaletli şekilde yürütülmesi sağlayacak bu süreçte çalışma arkadaşlarımızın her daim yanında olacağız.

 

       Ve köklü çözümler için diyoruz ki; İdari personelin, Yükseköğretim Kurumlarında merkezi ve periyodik bir şekilde sınav yapılmadan, memur olmanın en temel özelliği olan kariyer imkanından tam anlamıyla yararlanması mümkün değildir. Bu nedenle ilk olarak sınavların YÖK tarafından merkezi ve 2 yılda bir yapılmasına yönelik yönetmelik değişikliğinin yapılması, mülakatın kaldırılması, daire başkanı, fakülte, enstitü ve yüksekokul sekreterliklerinin sınav kadrosuna alınmasıdır.

 

       ÜNİPERSEN Üniversite çalışanlarının ilk ve temsilcisi olarak çalışma arkadaşlarımız nezdinde mücadelemiz her alanda karşılık bulmaktadır. %2 Sendikal Baraj Kararının iptaliyle sendikamıza destek çığ gibi artmaktadır. Ailemize katılan üyelerimize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyoruz. Ama tüm üniversite çalışanları bir araya gelmedikçe bir eksiğiz. Şimdi çalışma arkadaşlarınıza, kadrolarınıza bir şans vererek üyeliklerinizi ÜNİPERSEN’e taşıma zamanı, temsilcimiz olmayan üniversitelerde ÜNİPERSEN temsilcisi olma zamanı…

 

​                                                                       

1.jpg
bottom of page