top of page

     

ÜNİPERSEN'DEN YÖK'E ZİYARET

 

 

       Üniversite İdari Personel Sendikası Yönetim Kurulu olarak YÖK Genel Sekreterimiz Batıkan AKSOY’u makamında ziyaret ettik. Öncelikle bizleri tüm samimiyetiyle ağırlayarak taleplerimizi dinleyen Batıkan Bey’e teşekkür ederiz. Oldukça verimli geçen görüşmede, YÖK Genel Sekreterimizin sorunların çözümü noktasında samimi bir iradeyi ortaya koyduğunu gördük. Yıllar sonra Tayin Nakil Çalışmasının ilk adımının atılması hem de Merkezi GYS ve UDS 2024 yılında açılıyor olması noktasında çabaları için kendilerine teşekkür ettik.

 

        Genel Sekreter Yardımcımız Fehmi ŞİMŞEK’inde eşlik ettiği yaklaşık 1,5 saatlik bir toplantı gerçekleştirdik. Sendikamız ve Çalışmalarımız hakkında bilgi aktararak İdari Personelin yalnız bırakıldığından, memurun en temel haklarından bile yararlanamadığını dile getirerek İdari Personelin Tayin Nakil Hakkı, GYS ve UDS süreci hakkında çekincelerimizi ve taleplerimizi ilettik.

 

          Öncelikle Tayin Nakil hakkımızla ilgili çalışmaların devam ettiği bilgisini aldık her hangi bir şekilde üstünün örtülmesi vb bir durumun söz konusu olmadığı belirtilmiştir. Ancak sürecin sadece YÖK ayağının olmadığı başka aşamaları da olduğunu ama sorunun çözümü noktasında samimiyetle çalıştıkları aktarılmıştır. Toplanan dilekçeler sadece veri ve çalışma için kullanılacağı yaklaşık 10.000’e yakın yer değişikliği başvurusu iletildiği belirtilmiştir. Bazı çekinceler değerlendirilmiştir. Öngörülen çalışmanın ilk etapta bir tür genişletilmiş becayiş şeklinde olacağını öngörmekteyiz. Sendika olarak en doğru uygulamanın puan usulüne dayalı bir tayin sistemi olacağını ilettik. Sendikamızın hazırladığı taslak çalışmayı da kendilerine ileteceğiz. Yaz döneminde bu sürecin nihayette erdirilmesi hassasiyetimizi ilettik. Süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz. 

 

      Diğer bir konumuzda 2024 yılı GYS ve UDS takviminin açıklanmasıydı. Sınavla ilgili çalışmalarında nihayete ermek üzere olduğu Mayıs ayının ilk yarısında açıklanacağı öngörülmektedir. YÖK’ün 2 veya 3 yılda bir Merkezi GYS ve UDS açmasını dile getirdik. Bu konuda da Yönetmelikleri ve uygulamaları gözden geçirdiklerini YÖK’ün inisiyatifinde olan yapılacak her türlü iyileştirmede ellerinden gelen tüm desteği sunacaklarını ilettiler.

 

      Toplantıda diğer sorunlarımız hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Yükseköğretim Tazminatı ve  Geliştirme Ödeneklerinden Üniversite İdari Personelinin yararlandırılması, Hülle Atamalar ve 13-b/4 görevlendirilmeleri, bu konularda da önerilerimizi taleplerimizi ilettik. 


           YÖK ile yaptığımız bu görüşmeler inanıyoruz ki Üniversite İdari Personeli için bir milat olacaktır. YÖK’ün yoğun bir iş yükü olduğunu, ülkenin eğitim sistemi noktasında gerçekten büyük sorumlulukları olduğunu biliyoruz. Ancak Üniversite İdari Personelinin tek kapısını çalabileceği yer YÖK’tür. Artık Üniversite İdari Personeli ile YÖK arasındaki engellerin kaldırılması gereklidir. Diyalog ve ortak çalışmalar ile sorunların çözülebileceği ortadadır.  Bugün yaptığımız bu görüşme ile bu adımının atıldığını düşünüyoruz. Bundan sonra Üniversite Çalışanlarının İlk ve Tek Temsilcisi konumunda olan sendikamızla YÖK arasında Diyalog noktasında hiçbir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz. Ne yapılması gerekiyorsa hep birlikte elimizi taşın altına koyacağız ve hep birlikte başaracağız. Biz YÖK’ün Üniversite İdari Personeli için attığı adımları alkışlayacağımız günün çok yakın olduğunu görüyoruz.

 

         Sendikamız çığ gibi büyümeye devam ediyor. Mücadelemiz güçlenmeye devam ediyor. Bu süreçte bize destek olan yöneticilerimize, temsilcilerimize, üyelerimize ve Üniversitelerde görev yapan çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

bottom of page