top of page

 

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TALEPLERE KULAKLARINI TIKAMAMALI MAHKEME KARARINI UYGULAMALIDIR

    Bildiğiniz gibi Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde geçtiğimiz yıl güncelleme yoluna gidilen maaş promosyon anlaşması ile ilgili açmış olduğumuz davayı kazandık. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi daha önce Yapı Kredi A.Ş. ile yapmış olduğu maaş promosyon anlaşmasını geçtiğimiz yıl yine aynı banka ile anlaşma yoluna giderek güncelleme kararı almıştı. Biz Sendika olarak maaş promosyonu mağduriyetinin son bulması için kuruma yapmış olduğumuz çağrı sonrasında böyle bir çalışmanın yapılması her ne kadar olumlu bir gelişme olarak görülse de, gerek güncelleme anlaşmasının yapılış şekli, gerekse de personelin bilgilendirilmesi konusunda yapılması gereken bilgilendirmeler yapılmaması nedeniyle, personel için yapılan anlaşmaların şeffaf bir şekilde yürütülmesi adına konuyu davaya götürmüştük. Yargı da, başvurumuzun yerinde olduğuna karar vererek, bu tür anlaşmaların gizliliği olamayacağına, sözleşmenin tarafı olan personele sağlıklı bilgilendirme yapılması gerektiğine karar verdi.

      Fakat Üniversite Yönetimi üst mahkemeye itiraz ettiklerini bahane ederek yapılan sözleşme evraklarını paylaşmamaktadır. Artık sürecin uzatılmaması ve sözleşme kamuoyu ve üniversite çalışanları ile paylaşılmalıdır.

     Sendika olarak kurulduğumuz ilk günden beri üniversite çalışanının sesi oluyor, nerede bir haksızlık varsa orada çalışan yanında yer alarak karşısında duruyoruz. Kurumların keyfi hareketler sergileyerek çalışanı mağdur etme girişimlerinin karşısında her zaman durduk, durmaya da devam edeceğiz.

bottom of page