top of page

     "ÜNİPERSEN’DEN TBMM MECLİS BAŞKAN VEKİLİ GÜLİZAR BİÇER KARACA’YA  PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ'NDE YAPILAN LİYAKATSIZ ATAMALAR İÇİN ZİYARET”

          TBMM Meclis Başkan Vekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli Milletvekili olarak Pamukkale Üniversitesi'nde yaşanan liyakatsiz atamaları görüşmek üzere Meclis'teki makamında ÜNİPERSEN’ni ağırladı.

        Ziyaret sırasında, ÜNİPERSEN, Pamukkale Üniversitesi'nde son dönemde liyakattan uzak atamaların yapıldığını, kurum kültürünün ihmal edildiğini ve üniversite personelinin bu durumdan duyduğu rahatsızlığını dile getirdi. Belediye ve diğer kurumlardan hülle yöntemler ile üniversitelerin üst kadrolarının doldurulduğu belirtilmiş. Geçtiğimiz hafta Pamukkale Üniversitesinde bu şekilde başka bir kurumdan getirilen memur, Sınavsız şekilde üst Yönetici Kadrosuna atanmıştır. Yapılan bu hülle atamanın iptal edilmesini ve hülle yoluyla atamaların durdurulmasını talep etti.

        ÜNİPERSEN; Pamukkale üniversitesinin bu günlere gelmesinde büyük emek vermiş personelimiz açısından gerçekleşen bu atamalar ve ortaya çıkan söylentiler derin hayal kırıklığı yaratmıştır. YÖK tarafından yapılacak olan 2024 GYS ve UDS 65 üniversitenin dahil olup Pamukkale Üniversitesinin bu sınava katılmayacağını bildirmesi boş kadroların nasıl doldurulacağı konusu bizleri kaygılandırmaktadır. Bu atamalar için ÜNİPERSEN olarak yasal zeminde tüm hukuksal eylemsel haklarımızı kullanacak Üniversite Çalışanlarının Haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.

       Görüşmede, üniversitelerde liyakatsız atamaların önüne geçebilmek için genel sekreterlik, fakülte, enstitü ve yüksekokul sekreterlikleri gibi pozisyonlara sınavla personel alımı yapılması gerektiği vurgulandı. Bu şekilde, üniversitelerin daha verimli ve adil bir şekilde yönetileceği belirtildi.

       Gülizar Biçer Karaca, konuya vakıf olduğunu belirterek, durumu yakından takip ettiğini ifade etti. Bu konuda gerekli adımların atılacağını ve sürecin titizlikle takip edileceğini belirtti. Üniversitelerin liyakata dayalı atamalarla güçlendirilmesi, eğitim ve araştırma kalitesini artırmak adına önemli bir adım olarak değerlendirdiğini belirtti.

bottom of page