top of page

NE SÖZ VERDİYSEK, GEREĞİNİ YAPMAK İÇİN,  EYLEMLERİMİZİ BAŞLATIYOR...!


MÜCADELEMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ...


       08,09 Eylül 2022 tarihinde ülkemizin dört bir yanından gelen temsilcilerimizle, Üniversite İdari Personelinin mali kayıplarının yanı sıra her devlet memurunun doğal hakkı olan tayin sorunun çözümü ve Yükseköğretim Tazminatından Üniversite İdari Personelinin de yararlanması, Yüksek Öğretim Kurulunun artık inisiyatif alması, Üniversite Çalışanlarının kanayan yarasına çare üretilmesi gerektiğini bildirmek sesimizi duyurmak için bir dizi eylem planladık.

 

  •     Sendikamız Yöneticileri 03-07 Eylül arası farkındalık yaratmak için Tayin Hakkı ve Yükseköğretim Tazminatının Üniversite İdari Personeline de verilmesi için İstanbul’dan Ankara’ya 450 km pedallayacaklar…

  • 08 Eylül 2022 Temsilcilerimizle Ankara ÇAŞGEM ( Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi’nde) buluşup Anıtkabir’e Çelenk Bırakma ve Anıtkabir Özel Defterini İmzaladıktan sonra ÇASGEM’de Temsilciler İstişare Toplantısı yapılacaktır.

  • 09 Eylül 2022 Saat:14:00 YÖK Önünde Ülkemizin dört bir yanından gelen temsilcilerimizle  Basın açıklamamızı gerçekleştireceğiz ve 16:30’da Sendikamız Genel Merkezinin açılışında bir araya geleceğiz. 


        Bilindiği Üzere, 6. Dönem Toplu Sözleşmede Üniversite İdari Personelinin Tayin Sorununa İlişkin çalışma yapılması kararı alınmıştı. Fakat aradan geçen 1 yıl içerisinde bu konu ile ilgili elle tutulur ne bir açıklama yapılmış, ne de bir çalışma yapılmıştır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında tayin hakkı belli bir sisteme bağlanmışken, üniversitelerde hala bu yönde bir çalışma olmaması açıklanamaz.


      Yıllardır ailesinden ayrı yaşamak zorunda bırakılan, gelecek planlaması yapması engellenen Üniversite İdari Personelinin en önemli iki sorununu içeren taslağımız hem YÖK’de hem de Çalışma Bakanlığında mevcuttur. Daha önce teslim ettiğimiz bu taslak dikkate alınmalı, idari personelin kanayan yarasına çözüm bulunmalıdır.


   İlgili kurumlara teslim ettiğimiz taslak kısaca; Üniversite İdari Personeline Yükseköğretim Personeli olmanın gereği olan Yüksek Öğretim Tazminatının kurumların gelişmişlik düzeyine göre verilmesi ve Tayin Sisteminin puan usulüne göre hayata geçirilmesidir. 


      Toplu Sözleşmede karar altına alınmasına rağmen neden çalışma başlamıyor, idari personelin sahipsizliğine daha ne kadar sesiz kalınacak, YÖK hala kendisini nereye konumlayacağının kararını veremedi mi? Pandemi döneminde her gün onlarca idari yazı gönderen YÖK, her ne kadar idari personelin sorunlarını sahiplenmekten kaçınmaya çalışsa da bu sorunlar için üzerine düşeni yapmak zorundadır.


     Sendikamız tüm bu çalışmalar için alt yapısını oluşturmuştur. Genç Dinamik yapısı, mücadele azmi ve kararlılığı ile köhneleşmiş, siyaset batağında sorunları çözmekten çok çözümsüzlük yaratmış üyelerinden uzaklaşmış siyasi sendikacılığı yıkarak. Gerçekten memurun yanında siyasetten ranttan uzakta gecesi gündüzü haklarımızı iyileştirmek için çalışan GELECEĞİN SENDİKALARI ile yürüme zamanı gelmiştir.

Tayin Nakil Hakkı Yükseköğretim Tazminatı.jpg
bottom of page