top of page

         Değerli Çalışma Arkadaşlarımız, Sendikamızda haber yapmaya bile zaman bulamadığımız geleceğimiz için güzel şeylerin olacağı bir yoğunlukla çalışmaya devam ediyoruz. Bu güzel yoğunluk, bu çaba ve mücadele Üniversite İdari Personelinin Üniversitelerde bizde varız haklarımıza sahip çıkıyoruzun, geleceğimize, sendikamıza  sahip çıkıyor ve çalışma arkadaşlarımızın başlattığı mücadelede  sonuna kadar yanınızdayızın mesajını bizlere açıkça göstermektedir.  

        Öncelikle bu süreçte yeni üye olarak sendikamıza destek olan 1140 çalışma arkadaşımıza teşekkür ederiz. 88 Üniversitede Temsilciliğimizi kurmamızı bizi ülkemizin dört bir yanında temsil eden temsilcilerimize teşekkür ederiz.

Haftalık süreçte yaptığımız çalışmaların toplu şekilde size sunmak isteriz;

 

      1.Üniversitelerimizde pandemi süresince eğitim-öğretim belirli aralıklarda uzaktan veya yüz yüze olarak gerçekleştirilmiştir. Salgın sürecinin etkilerinin devam ettiği bu zor şartlar altında Üniversiteleri açık tutmak ve eğitim-öğretimi sürdürmek için azami gayret sarf eden, ayrıca salgının yeni varyantlarla etkisini halen tüm şiddetiyle hissettirdiği bu zaman diliminde yüz yüze eğitimin devamında ve Üniversitelerin açık tutulmasında gerek tüm idari personel gerek te tüm akademik personel eğitime hizmet ederek özverili bir şekilde görevlerini bir fiil yerine getirmeye devam etmektedirler. Bu nedenle, ilgili yönetmelik gereği Başkanlığınız tarafından tüm Üniversiteleri kapsayacak şekilde “Başarı, Üstün Başarı Değerlendirmesi ve Ödül” yönergesi veya yönetmeliği hazırlanarak idari ve akademik personele verilmesinin bu süreçlerde motive olması adına katkı sağlayacağı yazısını YÖK’e ilettik. Başarı Belgelerinin Üniversite Çalışanlarında verilmesini talep ettik.

        2.GYS ve UDS’nın merkezi olarak YÖK organizasyonunda açılması için, YÖK’e başvuruda bulunduk. 

​  "Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme    ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği"nin 11 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında; "Kurumlar, yazılı sınavın merkezi olarak yaptırılması amacıyla HER YILIN ŞUBAT AYI SONUNA KADAR görevde yükselme suretiyle atama yapacakları boş kadrolarına ilişkin bilgilere de yer vererek Başkanlığa talepte bulunabilir. Başkanlık, talepler çerçevesinde resmi internet sitesinden birinci fıkra hükümlerine göre yazılı sınav duyurusuna çıkar." hükümlerine göre Pandemi koşulları nedeniyle 2020-2021 yıllarında gerçekleşmemiştir.2022 yılında GYS ve UDS acil olarak açılması için başvuruda bulunduk.​

 

        3.Temsilciliğimiz bulunan bazı Üniversitelerin 3 yıldan fazla süredir GYS ve UDS açmadığı belirlenmiştir. Bu üniversitelere yazı yazılarak bir an önce bu sınavların açılması için talepler yapıldı.

 

        4.Tayin Nakil hakkımızın elde edilmesi için sendikamız büyük bir yol kat etti inşallah kısa zamanda bu hakkımızı alacağız. Bu konuda sendikamızın çok daha güçlü çalışmalarını kamuoyundan takip edebilirsiniz. Yönetmeliğimiz, Kanun Teklifimiz hazır ÇSGB sunuldu. Cumhurbaşkanlığına ve parti gruplarına sunumumuzu gerçekleştirerek bu sorunu inşallah 2022 bitmeden çözeceğiz. Bu Yönetmeliğin olmaması nedeniyle üniversiteler kendi yönetmeliklerini oluşturmaktadır. Bu kapsamda Iğdır Üniversitesi “İdari Personelin İl Dışı Tayin Yönergesinde” kurumda 5 yıl çalışmak şartının 10 yıla çıkarılmasına itiraz yazımızı ilettik ve süreci takip etmekteyiz.

 

        5.Üniversite kafeteryalarında yemek ücretlerine yapılan yüksek artışlarına itiraz ettik. Üniversitelerde servis ve lojman sorunlarını yönetimlere aktardık.

     

        Değerli arkadaşlar, durmaksızın çalışmaya devam etmekteyiz. Hem üniversitelerimizde ki sorunlarımızı hem de genel anlamda sorunlarımızı tek tek çözeceğiz. Sizlerden tek ricamız sendikamıza destek verin Çalışma arkadaşlarınızın mücadelesine destek verin. İnşallah Üniversitelerimiz artık İdari Personel için çalışılabilir ve tercih edilebilir kurum haline getireceğiz.

         Bizler Üniversitelerde sadece HAK ve ADALET istiyoruz. Kimsenin hakkı kimseye geçmesin istiyoruz. Üniversite İdari Personelini maalesef yıllardır temsil edecek bir sendika olmamıştır. Bizim mücadelemiz o yüzden büyük bir mücadeledir. Üniversite İdari Personelinin sahipsiz olmadığının gösterilmesi, Üniversite İdari Personelinin bu devlettin memuru olduğunun gösterilmesi mücadelesidir. O yüzden bu mücadele başarılı olmak zorundadır. Geleceğini düşünen herkes bu mücadeleye sahip çıkmalıdır. Bizler tam anlamıyla bir araya gelemez Üni-Per-Sen çatısı altında toplanmaz isek bu devran böyle geldi böylede devam edip gideceği açıktır. Arkadaşlar lütfen bize üyeliklerinizi ailenizin yanına sendikanıza alınız. Hep birlikte haklarımızı alarak çalışılabilir, Mutlu Üniversiteler yaratalım.

              BİZ diyebilen, aynı safta duran, Koşturan, Mücadele eden, Kendi hakları için gayret gösteren Üniversite İdari Personeliyle kazanamayacağız hiçbir hak yoktur... Tüm Üniversitelerde Yetkili ve Etkili olmak için hazırlıklarımız tamam… Biz büyük bir aileyiz…

fssafgasg.png
temsilcilik.png
sfasf.png
fsgsd.png
bottom of page