top of page

        Değerli çalışma arkadaşlarımız, toplu sözleşmede tek elle tutulur maddesi Tayin Nakil Hakkımız ile ilgili bir gelişmenin olmasıdır. Bu konunun artık herkes tarafından bir mağduriyete neden olduğu ve bir an önce çözülmesi gerekliliğinin görülmüş olmasıdır.

      Sendikamızın oluşturduğu kamuoyu ve çalışmalar ile bu aşamaya gelen çözüme yaklaşan bu sorunu inşallah çok fazla uzatmadan 2021 yılında çözülmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bu başarı yetkili sendikanın başarısı değil, üniversite idari personelinin çabaları ve üniversite idari personelinin kendi elleri ile kurup bugünlere getirdiği sendikası "ÜNİPERSEN" nin başarısıdır. 

      Başka elle tutulur memurlar için bir kazanımın bulunmadığı toplu sözleşme için söyleyecek çok sözümüz var. "Yazıklar Olsun" ülke gerçeklerinden uzak, seyyanen zammın olmadığı, yüzdelik zamların enflasyonun altında kalacağının açık olduğu, kamu çalışanlarının kaybettiği, sendikaların üye ve para kazanma toplu sözleşmesine dönüştürüldüğü bir tiyatroyu izledik. Yetkili sendika ve ortaklarının masada memurun haklarını nasıl alırız diye değil de, üyelerimizin istifasını nasıl engelleriz, Sendikalarının gelirlerini nasıl arttırabiliriz diye yoğun mesai harcadıklarını görmekteyiz.


      Keşke Sendikanızın istifalarını engellemeye yönelik yaptığınız çalışma ve cinliklerin 1000/1'ini de memurların hakları için yapsaydınız.

      Diğer bir konu ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın toplu sözleşmede uzlaşmaya varılan zam oranlarını açıkladığı basın toplantısında, üye sayısı toplam memur sayısına oranlama sonrasında yüzde birin altında kalan sendikaları ne için kuruldukları belli olmayan merdiven altı sendikalar olarak nitelendirmesidir. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bu dil çalışanların hak ve menfaatlerini gözetecek olan Bakana yakışmamıştır. Sayın Bakanımız bir an önce bu açıklamasına açıklık getirip sessizlerin sesi olmak için yola çıkan sendikaları zan altından bırakmamalıdır. Ayrıca yüzde bir kuralı diye getirilen kuralla sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmış olunmuyor, bilakis bu durum farklı sesleri susturmak için yapılan yetkili sendikanın yıllardır getirmeye çalıştığı ve maalesef bu sözleşmede başardığı Ali Cengiz Oyunudur.

     Değerli çalışma arkadaşlarımız, bu 3 ayda bir ödenen 400 tl ile ilgili aklınızda sorular var biliyoruz. Müsterih olun bugüne kadar hiç bir üyemizi mağdur etmedik, etmeyeceğiz. Gereken yapılacaktır. Sendikamız gerekli istişareleri yapıyor. Resmi Gazete’de ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca toplu sözleşme ile ilgili bir açıklama kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Toplu Sözleşmenin tüm maddeleri ile ilgili kamuoyuna gerekli açıklamalar ilerleyen günlerde yapılacaktır. Konunun her yönüyle takipçisi olduğumuzu bildirmek isteriz. Saygılarımızla..

bottom of page