top of page

SEÇİMLER ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN…

 

 

Sendika olarak ülkemizi yönetmeye talip olan Vekillerimize ve seçilecek Cumhurbaşkanımıza biz memurların taleplerini tekrar sunuyoruz.

Geçtiğimiz pazar günü yapılan genel seçimlerde, mecliste bir partinin salt üstünlüğü olmadan 13 Parti'nin temsilcisinin olduğu bir meclis aritmetiği oluşmuş, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise %50+1 oyu adaylardan hiçbiri alamadığı için Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştır.

Biz buradan Sendika olarak çıkarımlarımızı yazalım ki, Seçilen Milletin Temsilcisi Vekillerde, ülkemizi yönetmeye talip olan Cumhurbaşkanı adayları da biz memurların beklentisinin ne olduğunu net bir şekilde anlayabilsinler.

Seçimden bir hafta önce millet ittifakı adayı sn. Kemal Kılıçdaroğlu en düşük memur maaşının 21300 TL, başka bir deyişle asgari ücretin 2,5 katı yapacağını açıklamış, sonrasında da Cumhur İttifakı adayı sn. Recep Tayyip Erdoğan da en düşük memur maaşını 22000 TL yapacağını açıklamıştı. Tüm kesimlere zam açıklaması yapılırken memurlar için hiçbir açıklama yapılmamasının yanlışlığını defaten söylememize rağmen seçimin son düzlüğüne kadar memuru görmezden gelen adaylara, memurun kırgın olduğu memurun iradesinin sandığa yansımasının da bu kırgınlık gölgesinde olduğu bilinmelidir.

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimine 12 gün kalmışken buradan biz memurların beklentisini de ifade edelim.

Aynı kurumlarda yan yana çalıştığımız, görev olarak da alt görev yapan sürekli işçilerin tediye ve ikramiyelerle birlikte 25 bin bandında aylık gelir elde ederken, biz memurlar için 21, 22 bin TL gibi bir tutarın vaat edilmesi memuru memnun etmemektedir. Yoksulluk sınırının 33 bin liranın üzerine çıktığı ortamda bu tutarları çok yetersiz buluyoruz.

Bu nedenle, memur için ödenmesi gereken ücretin en az yoksulluk sınırının üstünde bir ücret olması gerektiği bilinmelidir.

Ayrıca, kamu çalışanlarının diğer sorunlarından başlıcaları olan 3600 ek gösterge adaletsizliği, Üniversite İdari Personelinin tayin ve yükseköğretim tazminatı sorunu, liyakatsız atamalar, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, görevde yükselme sorunları gibi sorunlar için de satır arasında geçiştirmek değil, bu konularda da adım atılması beklenmektedir.

Sendikamız tarafsızlığını korumaya devam edecek. Siyasetin arka ve ön bahçesi olmadan sadece ve sadece Üniversite Çalışanlarının Hak mücadelesine devam edecek. Hak Mücadelemiz siyaset üstü olacaktır. Kabine kurulması sonrası meclis ziyaretlerine devam edecektir.

bottom of page