top of page

Pandemi Döneminde de  Üniversitelerin Devamlılığını Sağlayan Yükünü Omuzlayan Üniversite İdari Personeli Olmuştur

 

            YÖK’ün 24 Eylül 2020 tarihi itibariyle Üniversitelerde COVİD19 salgınından etkilenen Personelin sayıları yayınlanmıştır.

 

Bu sayılara göre ;

Salgından etkilenen; Akademik Personel Sayısı : 7.861 Kişi

Salgından etkilenen İdari Personel Sayısı : 22.864 Kişi

           Bir çok Üniversite, Genelgelere, tüm risklere rağmen Esnek ve Dönüşümlü çalışmaya geçmekte direndiklerini ve önlemleri almakta geciktiklerini biliyoruz. Bu zorlu süreçte Üniversite İdari Personeli olarak bir adım bile geri durmadan görevlerimizin başında yer aldık. Üniversitelerde Akademik Personelin İdari Personelden çok daha fazla olmasına rağmen yaklaşık Akademik Personelin 3 katı 22.864 Çalışma Arkadaşımız bu hastalığa yakalanarak savaşmak durumunda kaldı.

          Hocalarımız evlerinden çalışırken biz Üniversitede işlerin yürümesi için gerekirse her gün görevimizin başında idik. Biz “Üniversite İdari Personeli Üniversitelerin yükünü çeken, devamlılığını sağlayan, yaşayan hafızalarıdır” sözünü süs olsun sendika sloganı olsun diye değil bu gerçekler bu yaşananlar için söyledik. Pandemi  Sürecinde de Üniversitelerin Devamlılığını sağlayan ve Yükünü Çeken Üniversite İdari Personeli olmuştur.

        Evet bunun sonucunda 22.864 Çalışma arkadaşımız hastalık ile mücadele etmek durumunda kalmıştır.  Sendika olarak Hepsine tek tek geçmiş olsun diyor teşekkür ediyoruz. Yine olsa yine yaparız… yine yapmaya devam ediyoruz… Ama bizlerin, Üniversite İdari Personelinin YÖK’ten, Hükümetimizden tek isteği Üniversite İdari Personelinin Sorunları artık görülsün en azından bu Pandemi sürecinde gösterdikleri Özveri ile sorunları görülsün ve bu sorunlarımız acil olarak çözülsün.

*Tayin Nakil Hakkı

*Yükseköğretim Tazminatı

*Lojman Sorunları

*Haksız 13/b-4 Görevlendirmeleri

*Adaletli Görevde Yükselme sınavları ve Unvanları

*Diğer Kurumlar arası ayrımcılıklar kaldırılmalı, Unvan ve Tazminat Düzenlemelerindeki Sorunlar, ( Makam Tazminatı almayan tek Daire Başkanı Unvanı,  Genel Sekreter Yardımcılarının Ek Gösterge sorunları )

*Kurum içinde tam adalet

*Lokal Üniversite Sorunları ( Servis,Yemek,Kreş vb. )

 

          Bu sorunlar çözülene kadar var gücümüzle sorunlarımızı dile getirmeye devam edeceğiz. Her gün biraz daha sesimizi yükselterek. Üniversite İdari Personelinin İlk ve Tek Temsilcisi olarak gücümüze güç katın çalışma arkadaşlarımız gelin yanımızda olun. Bizlerin tek şansı Sendikamızdır. Ancak hep birlikte olursak bu sorunları çözebiliriz. Sendikamıza bir kere şans verin zaten bugüne kadar Üniversite İdari Personelinin bir tek hakkı bile savunulmamışken bir kere şans vermekle ne kaybederiz ki!!!

bottom of page