top of page

ZAM SÖZÜNÜN DETAYLARININ AÇIKLANMASINI BEKLİYORUZ...

Kamu çalışanlarının mali hakları için imzalanan son 4 toplu sözleşmede, maaşlar sözde yetkili sendikanın basiretsiz tutumu nedeniyle günden güne erimiştir. Özellikle geçtiğimiz iki yılda kamu çalışanlarının maaşları yüksek enflasyon karşısında büyük yara almış, reel olarak %50 üzerinde kayba uğramıştır.

Biz sendika olarak her platformda bu soruna dikkat çekmemize rağmen, hem siyasi irade hem de sözde yetkili sendika bu çağrılarımıza kulak tıkamıştır. Mayıs ayı içerisinde yapılan genel seçim öncesi de tüm kesimlere iyileştirme açıklaması yapılmış, kamu çalışanları yine unutulan, yok sayılan kesim olmuştu. Biz ve bizim gibi bağımsız sendikalar ile kamu çalışanlarının sosyal medya üzerinde büyük tepki göstermesi nedeniyle önce muhalefet partisi adayı sn. Kemal KILIÇDAROĞLU en düşük memur maaşının 2,5 asgari ücret düzeyinde olması gerektiğini açıklamış, sonrasında da Cumhur İttifakı adayı sn. Recep Tayyip ERDOĞAN da, en düşük memur maaşını 22 bin TL düzeyine çıkaracaklarını açıklamıştı. Yani kısaca hangi aday kazanırsa kazansın memur için olması gereken çalışmanın yapılması bir bakıma vaat noktasında garanti altına alınmıştı.

Ancak, genel seçimlerin üzerinden iki haftadan uzun süre geçmesine, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri üzerinden yaklaşık bir hafta geçmesine rağmen, memurun zor durumda olmasına ve verilen vaade ilişkin hala detay paylaşılmamıştır. Oysa geçim derdiyle dertlenen memur, bir an önce ekonomik darboğazdan çıkmak istiyor, düşen alım gücünün en azından piyasa gerçekleri seviyesine çekilmesini istiyor. Memurun artık sabredecek bir gününün bile kalmadığını, en düşük memur maaşının 22 bin liranın üzerine çıkarılması gerektiğini buradan bir kez daha ifade ediyoruz.

Bugün memur, ne kirasını ödeyebiliyor, ne faturalarını ödeyebiliyor, ne de mutfak giderlerini karşılayabiliyor. Durumun aciliyeti bir an önce anlaşılmalı, en düşük memur maaşı Haziran ayında 22 bin liranın üzerine çıkarılmalıdır. Ayrıca, Ocak ayından bugüne kadarki kayıpları da haziran maaşı ile birlikte hesaplara yansıtılmalıdır.

Biz sendika olarak özelde üniversite idari personelinin, genelde de tüm kamu çalışanlarının temsilcisi olmaya, hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm kamu çalışanlarını da bağımlı sendikal sistemin kamu çalışanını düşürdüğü bu duruma prim vermemek adına sendikamıza desteğe davet ediyoruz.

#ÜniversiteİdariPersonelSendikası

#ÜniversiteİdariPersonelininİlkveTekTemsilcisi

Memur Yalnız Değildir.

bottom of page