top of page

ÜNİVERSİTELERDE GÖREV YAPAN KORUMA GÜVENLİK MEMURLARININ SORUN VE TALEPLERİ

 

      Üniversitelerde son 2 yılda yaklaşık 5000 Koruma ve Güvenlik Memuru göreve başlamıştır. Bu kapsamda Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin sorunlarının çözüme ulaşması, sosyal ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için sendikamız bünyesinde ki çalışmaların daha sağlıklı yürütülmesi için Koruma ve Güvenlik Memurları komisyonu kurulması çalışmalarına başlanmıştır.

     Koruma ve Güvenlik Memurlarıyla ilgili tespit ettiğimiz talepleri kamuoyuyla paylaşıyoruz.

    TALEPLER;

​1.) Güvenlik görevlerini yürüten kamu personeline (Polis, İnfaz Koruma Memuru vb.) uygulanan Yıpranma Payı Koruma Güvenlik Memurlarına da verilmelidir.

2-) 5188 sayılı görev yapan personel için Tek tip kıyafet politikasıyla  tüm güvenlik görevlileri için aynı kıyafet uygulamasına geçilmiştir. Koruma ve Güvenlik Memuru Unvanlı personelde “Özel Güvenlik Görevlisi” yazılı kıyafet ile çalışması Koruma ve Güvenlik Memurları için olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Bu durum tekrar düzeltilerek Üniformalarına “Koruma ve Güvenlik Görevlisi” yazan kıyafetler giyilmelidir. Koruma ve Güvenlik Görevlisi Özel Güvenlik değildir. Devletin Memurudur.

3-) Koruma ve Güvenlik Mesleği bedenle yapılabilen bir meslektir. Bu yüzden 45 yaşını dolduran personelin isteği halinde masa başı görevlere geçmesi için unvan değişikliği, görevde yükselme gibi imkanlardan faydalandırılması sağlanmalıdır. Sağlık sorunları nedeniyle görevini yapamayacağını Doktor raporu ile kanıtlayan Koruma ve Güvenlik Memuru personeli GİH sınıfında kendi Unvan veya pozisyonuna uygun göreve, Kurumlarınca atanmalıdır. Bu husus Yönetmelikle güvence altına alınmalı Kurumların inisiyatifine bırakılmamalıdır.

4-) Üniversitelerde, 4D’li Sürekli İşçi personeline Amir kademesi veya Sorumlu Unvanı vererek Koruma Güvenlik Memurlarına Amirlik yaptırıldığı tespit edilmiştir. İşçinin hiçbir durumda memura fiili olarak yada resmi olarak amirlik yapamayacağı, gerek ilgili kanunlarda, gerek mahkeme kararlarında kesindir.

​5-) Koruma ve Güvenlik memurlarının fazla mesai sorunu çözülmeyi beklemektedir. Koruma Güvenlik Memurları 4/D Sürekli İşçilerle ayrı kanunlara ve ayrı haftalık çalışma sürelerine tabiler işçiler fazla çalışma ücretini almakta iken memurlarda bu amir inisiyatifine bırakılmıştır. Bu sorun çözülmelidir.

 

6-) 10 Yılını dolduran tüm memurlar yeşil pasaport alabilmeli, Koruma ve Güvenlik Memuru kadrolarında çalışan personelinde bu imkandan faydalanması sağlanmalıdır.

7-) 3600 Ek göstergeden Tüm Üniversite İdari Personeli ile beraber Lisans- Önlisans mezunu olan Koruma ve Güvenlik Memurlarının da faydalanması sağlanmalıdır.

       Sendika olarak kuracağımız komisyonda bu sorunların tespiti ve çözümü noktasında ciddi çalışmalar yapılacaktır. Komisyona katkı vermek isteyen üyelerimiz ve Koruma ve Güvenlik Memurları sendikamızla bağlantıya geçebilirler. Tespit ettiğimiz bu sorunların bir çoğu yönetmelik ve genelge ile çözülebilecek sorunlardır.

    Sendika olarak Toplu sözleşme öncesi tüm alanlarda çalışmalarını sürdürmekteyiz. Üniversite Çalışanlarının sesi umudu olmaya devam azim ve kararlılıkla devam etmekteyiz.. Bu süreçte sendikamıza desteğiniz çok önemli ve değerlidir…

WhatsApp Image 2023-07-19 at 14.43.07.jpeg
bottom of page