top of page

ANAYASA MAHKEMESİ ÖNÜNDE MUM IŞIĞINDA ADALET ARADIK! (3.Hafta)

ANAYASA MAHKEMESİ, %2 SENDİKAL BARAJ ADALETSİZLİĞİNE SON VER!

 

ÜNİVERSİTEDEKİ ADALETSİZLİKLERE DE BİZ SON VERECEĞİZ!

      Öncelikle bilinmesini isteriz ki, Türkiye özgür, bağımsız ve kurumlarıyla güçlü bir hukuk ülkesi olma idealinden asla vazgeçmemelidir. Türkiye yasaklar ve barajlar ülkesi olamaz. Özgürlüğün ve bağımsızlığın teminatı ise anayasalarımızdır. Yasama organı, anayasa aykırı kanun koyabilir.

     Ancak bu kanunların anayasaya uygun olup olmadığına karar veren merci ise bugün kapısında adalet aradığımız anayasa mahkemesidir.

    2021 yılında toplu sözleşme ile yetkili sendika ve küçük ortağının isteğiyle getirilen %1 sendikal barajı Danıştay mahkememiz tarafından anayasa aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

    Danıştay’ın %1 davasını iptal etme süresi 4 aydır. Bugün kapısında adalet aradığımız anayasa mahkemesi tam 1 yıldır %2 sendika barajı ile ilgili kararını açıklamıyor. Daha ne kadar bekleyeceğiz. 1 ay mı? 5 ay mı? 1 sene mi? 2 sene mi? Belli değil. Anayasa mahkemesi, kararını geciktirdiği her gün için bağımsız sendikalar kan kaybediyor ve büyük bedeller ödüyor.

    Partilerin sendikalarının oyunu olan bağımsız sendikaları teslim alma, yok etme planını bozacak olan anayasa mahkemesidir.

    Sendikal yasakları ve barajları kaldıracak olan anayasa mahkemesidir. Bizim hukuk dışında güvenecek hiçbir dalımız yoktur ve olamaz. Kararınızı daha fazla geciktirmeden açıklayın!

    Anayasa Mahkemesi Kararını İptal kararını açıklayana kadar eylemlerimiz artarak devam edecektir.

bottom of page