top of page

ODTÜ'DE MAAŞ PROMOSYONUN GÜNCELLENMESİ İÇİN

 BASIN AÇIKLAMASI

      Sendikamız ODTÜ’de maaş promosyonun imzalandığı günden beri anlaşma yapılan tutarın düşük olması nedeniyle mücadele vermektedir. ODTÜ’de işçi sendikası da dahil tüm sendikalar ile ortak basın açıklamamızı bugün gerçekleştirdik.

       Memurun menfaatine olan her durumda her zaman çözüm üreten sendikamız, ODTÜ’de ve bir çok üniversitede promosyon ihalesinin son dönemde meydana gelen ekonomik dalgalanma ve yüksek enflasyon nedeniyle yenilenmesini talep etmekte. Ve ODTÜ’de verilen mücadelenin başarısı ile tüm üniversitelerde bu mücadele başarıya ulaşacaktır. 

       Bu konuda ODTÜ’de tüm sendikalar ile birlikte hareket etme kararı alan sendikamız Ankara Şubesi. ODTÜ İş Bankası önünde basın açıklaması sonrasında Rektörlüğe kadar yürüyüş yapılmış ve basın açıklaması burada tekrar okunmuştur. Sendikamız Ankara Şube Yöneticilerine, Eyleme katılan üyelerimize, diğer sendika yönetici ve üyeleri ile ODTÜ çalışanlarına teşekkür ederiz.

Sayın Basın Mensupları, Değerli katılımcılar, 

         Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olan ODTÜ’nün çalışanları olarak kurmuş olduğumuz Sendikalar Birliği oluşumu ile ODTÜ kültürüne yakışır şekilde talep ve önerilerimizi ODTÜ Yönetimi ile iletişim halinde çözmek için çaba sarf ediyor ve bundan sonrası içinde sarf etmeye de kararlıyız.

        Hepimizin bildiği ve derinden yaşadığı bir ekonomik kriz Ülkemizde ve dünyada etkisini giderek artırmakta bu krizin faturasını da en çok biz emekçiler ödemek zorunda bırakılmaktayız. Maalesef, TÜİK'in yanlış bildirdiği rakamlar, iktidar ve yetkili sendikanın toplu sözleşmede kafa kafaya vererek bizler için belirlediği enflasyon farkını bile karşılamayan buçuklu zam oranları, temel gıda, akaryakıt, doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki inanılmaz artışlar biz emekçileri neredeyse açlık sınırı altında bir yaşama mahkum etmiştir. 

     Zorlaşan bu ekonomik koşullar altında iktidar tarafından sermaye gruplarının kayıplarına yönelik tedbirler alınırken biz emekçilerin kayıplarına yönelik olarak herhangi bir tedbir planı akla dahi gelmemektedir.

  • 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında gerçekleştirilen yapım, hizmet alım ve mal alım işleri için girdi fiyatlarında yaşanan beklenmedik artışlardan kaynaklı ek fiyat farkı verilmesine ilişkin yasa çıkarılarak ekonomik ihalesi yapılmış, sözleşme altına alınmış işlere yönelik fiyat farkı ödemesi yapılması sağlanmıştır. 

  • Parası olanın kaybının engellenmesi adına kur korumalı mevduat hesabı ile parasına para katması sağlanıp, parasının değer kaybına uğraması önlenmiştir. 

      Biz emekçilerin payına ise gerçek enflasyon rakamları yerine TÜİK tarafından uydurulan enflasyon rakamları ile maaş artışları reva görülmektedir.2021 yılının gerçek enflasyon rakamlarına baz alındığında %70'lik bir gelir kaybı oluşmuştur. 

          Üniversite ile Türkiye İş Bankası arasında 1.1.2021-31.12.2023 tarihlerini kapsayan 3 yıllık maaş ödemesi anlaşması yapılmıştır; karşılığında ise günün koşullarında açık artırma usulü ile gerçekleşen ihalede 4000 liralık promosyon anlaşması imzalanmıştır. Pandemi döneminde yapılan bu anlaşma ODTÜ çalışanlarını mağdur etmemek adına kabul edilmek zorunda kalınmıştır. Ancak az önce de açıkladığımız gibi oluşan ekonomik koşullar altında bu promosyon anlaşmasının revize edilmesi kaçınılmaz bir gerçeklik olarak önümüze çıkmıştır. Bir tarafta dünyanın sayılı üniversitelerinden birisi diğer tarafta 2021 yılında 13,5 milyar TL net kâr açıklayan bir banka bulunmaktadır. Yapılması gereken tek şey ODTÜ'deki tüm çalışan emekçilerin kayıplarına bir nebze telafi sağlayacak şekilde promosyon anlaşmasının revize edilmesidir. 2022 yılı Nisan ayı içerisinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile İş Bankası arasında dört yıllık imzalanan 17.500 liralık maaş promosyon anlaşması da talebimizin haklılığını ortaya koymaktadır. Geçinmemize yeterli olmasa da maaşlarımızda ve üniversitenin gelirlerinde TL bazında artışlar elbette ki bankanın kazançlarında beklenenden daha fazla kâr etmesine imkan sağlamıştır. Bütün bu koşullar değerlendirildiğinde en az ENAK tarafından belirlenen %157 enflasyon farkı oranında promosyon rakamının güncellenmesini talep ediyoruz. ODTÜ Yönetimi ile görüşmeler devam etmekte olup,  talebimizin karşılık bulmaması halinde sendikalarımızın kararı doğrultusunda aşağıdaki eylem planını  uygulayacağımızı bildiriyor ve tüm ODTÜ emekçilerini bu eylemlere katılmaya davet ediyoruz.

  1. Otomatik ödeme talimatlarını iptali, Kredi kartlarının iptal edilmesi 

  2. Bankacılık işlemlerinin internet bankacılığı yerine ODTÜ Şube üzerinden gerçekleştirilmesi,

  3. Mevcut bankadaki kredilerin başka bankalara transfer edilmesi,

  4. Tüm HGS hesaplarının kapatılması,

  5. Kalan aylar için hesaplanan promosyon miktarının bankaya geri ödenerek maaşımızı belirttiğimiz İban numarasına  yatırılmasını isteyerek promosyon anlaşmasından bireysel olarak çekilmek.

     Bu haklı taleplerimiz karşısında Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden birisi olan ODTÜ'nün yöneticilerinin ve Türkiye’nin varlıklı bankalarından İş Bankasının gerekli ciddiyet ve hassasiyeti göstereceğine olan inancımızla;

Katılımınız için hepinize teşekkür ediyoruz.

Basın Açıklaması Katılımcıları :

ÜNİPERSEN

TEZKOOP İŞ SENDİKASI 

TÜRK EĞİTİMSEN 

EĞİTİMSEN

EĞİTİM-İŞ 

EĞİTİM HAKSEN 

ODTÜ Banka Promosyonu.png
WhatsApp Image 2022-06-28 at 16.04.21.jpeg
WhatsApp Image 2022-06-28 at 16.04.20.jpeg
WhatsApp Image 2022-06-28 at 13.59.27.jpeg
bottom of page