top of page

ÜNİVERSİTE İDARİ PERSONELİ NAKİL DEĞİL TAYİN SİSTEMİ İSTİYOR...

Üniversite İdari Personel Sendikası (ÜNİ-PER-SEN) olarak tek amaç ve gayemiz Üniversite İdari Personelinin haklarının elde edilerek hak ettiği değeri görmeleri için azimle, kararlılıkla, umutla çalışmaktayız.

 

Kurulduğumuz günden beri kanayan yaramız dediğimiz Tayin- Nakil Hakkı olmaması her geçen gün çok daha fazla kişinin mağduriyetine neden olmaktadır. Üniversite Yönetimleri de Üniversite İdari Personeli de artık bu yükü taşıyamamaktadır.

 

Sendikamızın ve Üniversite İdari Personelinin Mücadelesi ve gayretleriyle ilk defa 25 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6 ncı dönem Toplu Sözleşmede idari personelin tayin mağduriyetinin gidermek için bir atıldı. 1 yıllık sürenin dolmasına 2 ay kala Yetkili, Etkisiz Sendika çalışmanın sona yaklaştığı ile ilgili twit atmıştır.

 

Bu sorunun çözümü için bir twit yeterli değildir. Artık somut adımlar atılmalıdır. Bu çalışmanın yapılmasını bekleyen 100.000 idari personel var ve bugüne kadar bu çalışmanın yapılmaması nedeniyle zor durumda kalan, ailesinden ayrı yaşamak zorunda kalan, hatta intihar eden çalışma arkadaşlarımız oldu. O yüzden bu çalışma oldu bittiye getirilecek bir çalışma değildir. Çalışma kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Üniversite İdari Personelinden bir haber Öğretmen Sendikalarının bu konulara hakim olmadığı bilinmektedir. Bu konunun muhattabı Sendikalar ile Üniversite İdari Personeli ile istişareler yapılmalıdır.

 

Sendikamız konuya en hakim sendika konumundadır. Becayiş şeklinde bir çalışma maalesef sınırlı olarak sorunumuzu çözecektir. Bu nedenle sorunu kökten çözecek, Rektörlerin İnisiyatifinde olmayan puanlama esasına dayanan bir tayin sistemin getirilmesi gereklidir. Bu kapsamda 22 Haziran 2022 tarihinde YÖK’te yapacağımız görüşmede taslak çalışmamızı, Becayiş sistemi ile yapılacak çözümde yaşanacak sorunları ileteceğiz. Bu işi Rektörlerin İnisiyatifinden çıkararak Kökten çözümü için çalışmalarımızı, çekincelerimizi ileteceğiz.

 

Bildiğiniz gibi Sendikamız becayişin sorunu çözme noktasında yetersiz kalacağını ön görmekte Bu nedenle oluşturduğumuz becayiş sistemi ile de bunu ortaya koymuştuk, bu sistem ile istatistiksel bilgiler oluşturduk. Fakat becayiş konusunda ısrarlı olunması durumunda kurduğumuz sistemle çalışma arkadaşlarımızı buluşturarak becayiş durumunda kaç kişinin beklediği, hangi üniversitelerde yoğunluk, hangi üniversitelere talep olduğu vb. istatistiksel bilgiler verilecektir. Kişisel bilgileriniz saklı kalarak, Becayiş olması durumunda iki kişinin bilgilerinin eşleştirilmesi yapılarak iki kişinin rızası alınarak hızlı şekilde becayiş yapması sağlanacaktır. Tüm bu işlemleri hızlandırarak çözmek amacıyla becayiş sistemimiz aktif halededir. Yaklaşık 2000 arkadaşımızın talebini toplamış durumundayız…

 

Becayiş sistemine web sayfamızdan ve https://www.unipersen.org.tr/becayissistemi linkinden direk ulaşabilirsiniz.

 

12 yıl sonra ilk defa toplu sözleşme masasında idari personelin en temel sorununun konuşulmasını sağlayan üniversite idari personelinin ve sendikamızın çalışmalarıdır. Ama bu süreci hep birlikte herkesi kapsayacak şekilde bitirmemiz gerekmektedir. O yüzden daha güçlü mücadele etmeliyiz. İnşallah Üniversite İdari Personelinin Bayramını hep birlikte kutlayacağız. Sonrasında mali haklar noktasında Yükseköğretim Tazminatı, Geliştirme Ödeneği ve Döner Sermaye paylarının üniversite idari personelinin de almasını sağlayarak diğer sorunlarımızı bir bir çözeceğiz.

 

Sendikamıza desteğini sunan bir çok arkadaşımızla şubelerimizi bir bir kuruyoruz mücadelemizi güçlendiriyoruz herkese teşekkür ederiz. Sendikamızı ne kadar sağlam temeller üzerine kurduğumuzu, nasıl büyük bir aile olduğumuzu bizi bizden başkasının anlayamayacağını, Üniversite İdari Personelinin kendi elleriyle kurup bugüne getirdiği evladımız sendikamız ÜNİ-PER-SEN olarak siyasete, çıkar gruplarına bulaşmadan da sendikacılık yapılabileceğini örnek sendikacılığımızı tüm Türkiye’ye gösteriyoruz. Göstermeye devam edeceğiz...

Tayin Nakil Hakkı.png
bottom of page