top of page

KİRA YARDIMI UNUTULDU!!!

     Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan kamu personeli son bir yılda ülkemiz ekonomisinde yaşanan dalgalanma nedeniyle büyük zorluklar yaşamaktadır. Bir yandan reel gelirleri düşen memur için diğer taraftan bu durumun ortadan kaldırılmasına yönelik memurun temsilcisi olan sendikalardan ve Toplu Sözleşme Görüşmelerinden hiçbir çözüm önerisi gelmemesi memurları ayrıca karamsarlığa itmektedir.

 

       Özellikle büyükşehirlerde hem yüksek enflasyon hem de düzensiz göçmenler nedeniyle kira fiyatları memurun karşılayabileceği tutarın çok çok üzerine çıkmış durumdadır. Üyelerimizden gelen yoğun talep üzerine hiçbir sendika bu duruma dikkat çekmezken biz tüm memurlar için talebi ilgili kurumlara yaptık, ve Cumhurbaşkanımız söz vermişken, bakanlık toplu sözleşmeyi işaret etmişken yetkili etkisiz sendika bu konuda maalesef bir kazanım elde edememiş gündeme dahi getirmemiştir.

      Biz buradan sesleniyoruz; memur ev kirasını bile ödeyemez hale gelmişken, bir çok şehirde ev kiraları memur maaşının üzerine çıkmışken neden memurlar için kira yardımı konuşulmaz, üzerinde çalışma yapılmaz.

      Toplam memur sayısının yüzde 10’u kadar bile olmayan lojmanların memurun barınma sorununu çözmekten çok uzaktır. Kamudaki lojman tahsisi sorunlarına hiç girmeden toplam sayının soruna çare olmayacağı aşikarken sorunu çözücü bir politika geliştirilmek gereklidir.

     Tüm memurların son bir yılda düştüğü ekonomik dar boğazdan en azından barınma kısmında sorunun çözümü için ya tüm memurlara lojman tahsisinin sağlanması, ya da lojmanda oturmayan tüm kamu personeline kira desteği verilmelidir.

      Burudan bir kez daha memuru temsil etmekten uzak olan bağımlı sendikalardan istifa edip, memuru tam anlamıyla temsil eden bağımsız sendikalara üye olunması için sesleniyoruz.

Üniversite İdari Personel Sendikası 

bottom of page