top of page

MEMUR BU AY DA %2,88 ORANINDA KAYBETTİ!

Kamu çalışanlarının alacağı zam, bilindiği üzere toplu sözleşme masasında kararlaştırılmaktadır. Son toplu sözleşmede kamu çalışanları için 2022 yılında %5+7, 2023 yılında %8+6 zam kararlaştırılmıştı. Ancak, henüz toplu sözleşme hükümleri yürürlüğe girmeden enflasyon oranları verilen zammın birkaç katına çıktığı için 2022 yılı Ocak ayında uygulanacak olan %5’lik zamma %2,5 daha ilave yapılmıştı.

Toplu sözleşme masasında hiçbir kazanım elde edemeyip büyük kazanım elde ettik diyerek kamu çalışanlarını aldatmaya çalışan yetkili sendika, %2,5 ilave zammı da refah payı aldık diyerek yine kamu çalışanlarını aldatmaya çalışmış, durum Temmuz ayında bu zammın da enflasyona dahil edilmesiyle ortaya çıkmıştı. Biz sendika olarak ilk günden beri aynı şeyi söylüyoruz. Piyasa gerçeklerinden uzak, memurun mutfağı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bu zamların memurun alım gücünü arttırmak bir yana, mevcut durumundan da %30 üzerinde kayıplara neden olacağını söylemiştik, gelinen noktada haklılığımız maalesef ortaya çıkmıştır. Memur bugün ev kirasını ödeyemeyecek duruma gelmiş, faturalarının birini ödüyorsa diğerini ödeyemez hale gelmiş, her şeyden öte memur evinin mutfağından bile kısmaya başlamışken memuru aldatmayı seçenlere inat biz doğruyu söylemeye, memurun her daim yanında olmaya devam edeceğiz.

Bugün 5 Aralık, yani Kasım ayı enflasyonunun açıklandığı gün. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre aylık enflasyon 2,88, yıllık enflasyon ise 84,39 olmuştur. Memur bu açıklanan veriler üzerinden her ay daha düşük reel ücret alırken, harcama grupları üzerindeki değişime baktığımızda orada da çok büyük oranda kayıplar olduğu görülmektedir. Ayrıca bu kayıplar bir sonraki zam döneminde telafi edilmemekte, memurun reel ücretinin kalıcı olarak düşmesine neden olmaktadır. Şöyle ki; memur, gıda ve alkolsüz içecekler ve barınmaya en yüksek harcamayı yapmaktadır. Son bir yılda bu harcama gruplarına baktığımızda, yıllık enflasyonun 15-20 puan üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Yani kısaca memur yıllık enflasyona göre maaş alırken, harcamalarının büyük kısmını bu harcama gruplarındaki değişime göre yapmaktadır. Kısaca memurun maaşından bu harcama gruplarına ayırdığı bütçe oranı her geçen gün artmakta, eğitim, giyim, seyahat, ve diğer harcama gruplarına ya hiç harcama yapamamakta ya da büyük oranda kesintiye gitmektedir.

Biz sendika olarak diyoruz ki; son üç yıldaki kamu çalışanlarının kayıplarını telafi etme adına Ocak ayında %50 zam yapılsın, daha sonrada 2023 yılı Şubat ayından başlamak üzere enflasyon aylık olarak maaşlara yansıtılsın. Böylece toplu sözleşme masasında enflasyon oranları konuşulmasın, enflasyona ilave ne verilmeli, özlük hakları bağlamında neler yapılacak, bunun pazarlığı yapılsın.

bottom of page