top of page

ÖNCE HAKKIMIZ OLAN YÜKSEKÖĞRETİM TAZMİNATIMIZI İSTİYORUZ SONRA TÜM KAMU ÇALIŞANLIRINA HAYAT TAZMİNATI TALEBİMİZDİR...

          Son 1 haftadır gündemi meşgul eden devletin torpilli kadrolarına verileceği tartışılan Hayat Tazminatı maalesef kamu da yine torpilli azınlık gruplara ayrıcalık tanıyacak gelir adaletsizliği doğuracaktır.

 

        Kamu da bekleyen yıllardır mücadele edilen konular kenara atılmıştır. Üniversite çalışanı kurumunda verilen yükseköğretim de çalışmanın gereği olan yükseköğretim tazminatını alamazken, devletin torpilli kadroları için uydurulan hayat tazminatını kabul edemeyiz. Önce hakkımız olan  Yükseköğretim Tazminatı ve Geliştirme Ödeneğinde Adalet istiyor. Sonra tüm kamu çalışanına hayat tazminatı talebimizdir...

 

      Yükseköğretim Tazminatı, 14 Kasım 2014 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren Yükseköğretim Personel Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun kapsamında yükseköğretim kurumlarında görev yapan profesör, doçent, doktor öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrosunda çalışanlara ödenmektedir.

Yükseköğretim Tazminatının amacı üniversitede yapılan çalışmalarının devamlılığı ve teşvik edilmesidir. Bu anlamda çalışmaların devamlılığı ve gelişmesinde, akademik kadronun önem ve zarureti tartışmasız olup, bir bütünün parçası olan idari personelin de üniversitede yapılan çalışmaların devamlılığına ve gelişmesine büyük oranda katkısı olduğu, tüm personellerin bir bütünün parçası olarak görevlerini yaptıkları, her birinin tek başına bu amacın gerçekleşmesinde katkısı olduğu da tartışmasızdır.

 

      Yükseköğretim kurumlarında görev yapan idari personele de ödenmesi gereken bu tazminat, o dönem aceleye getirilerek yasalaştığı için görmezden gelindi. O dönem idari personeli temsil eden bir sendikanın olmayışı nedeniyle konunun ivedi olarak düzeltilmesi yönünde bir irade ortaya konmamıştır.

     Ancak artık üniversite idari personelinin de bir temsilcisi var ve görmezden gelinen, unutulan, sonra bakarız denilen tüm bu hakları için çalışmakta, en kısa zamanda da çözüme gitme yönünde çalışmalar yapmaktadır.

     Söz konusu tazminat ile ilgili Sendikamız Kanun değişiklik önerisinde bulunmuş olup, çözümü için tüm kapıları aşındırmaktadır. Davamız devam etmektedir.

bottom of page