top of page

        Asgari Ücret 2023 yılı ikinci yarısı için 11.402 lira oldu. Tüm çalışanlar için hayırlı olsun. Memur için yapılacak iyileştirmenin yoksulluk sınırı üzerinde olması gerektiği bu zamla bir kez daha ortaya çıkmıştır.

      Asgari ücretin piyasa gerçeklerine uygun olacak şekilde 11.402 TL olarak belirlenmesini ücretli çalışanlar açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ancak, yüksek enflasyonun devam ettiği bir ortamda artışların nominal düzeyin üzerine çıkamayacağını da ayrıca belirtmek istiyoruz.

      Kiraların büyükşehirlerde 10 bin liranın, küçük şehirlerde 5 bin liranın üzerine çıktığı şu ortamda ücretli çalışanların reel kayıplarının telafisi olmazsa olmazlardandır.

     Öte yandan aynı piyasa koşullarında yaşam mücadelesi veren, ama TÜİK verileri üzerinden maaş artışı yapılan memurlar için de bu durum piyasa gerçeklerine göre uyarlanmalıdır.

      Kısaca 5 yıl önce en düşük memur maaşı asgari ücretin 2,4 katı iken şuan aynı düzeye düşmüş durumdadır. Bir an önce en azından 5 yıl önceki seviyeye çekilebilmesi için en düşük memur maaşının 30 bin seviyesinin üzerine çıkarılması zorunluluk olmuştur.

     

    Sendikamızın talebi nettir. Kamu personeline Yoksulluk sınırı  33.752,49 TL'nin üzerinde maaş zorunluluktur.

 

    Bu kapsamda memur için de yapılması planlanan artışın kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.

     Biz Sendika olarak piyasa gerçeklerinden uzak açıklanacak hiçbir artışı kabul etmeyeceğimizi, eylemsel mücadelemizi devam ettireceğimizi buradan duyuruyoruz.

 

Memur yalnız değildir.

bottom of page