top of page

ÜNİVERSİTELER SOSYAL TESİSLERİNE SAHİP ÇIKMALI

        Bugün bizleri derinden yaralayan bir konuya değinmek istedik. Tabi Öğretmen Sendikalarının bu konulardan pek haberi yoktur haberdar olmakta istemezler.

      Her sene aile ziyareti için gittiğim Seferihisar/ Ürkmez de uğradığım ve bayramda görevi başında olan arkadaşlarımıza hal hatır sorup bayramlaştığım 9 Eylül Üniversitesi Kampına bu senede uğrama şansı buldum.

Bildiğiniz gibi bu kampta 2025 yılına kadar özelleştirme kapsamına alınmıştır. Maalesef denize sıfır bir konumda bulunan ve üniversite çalışanları için büyük bir artı olacak bu tesislerin üniversitelerin elinden alınmasından dolayı üzgünüz. Bu konuyla ilgili orada arkadaşlarımızla konuştuğumuzda tesise yeterli bütçe ayrılmadığı için bakımsız kaldığını ve bu yüzden özelleştirme kararı alındığı iletilmiştir. 

Yine Ankara Üniversitesinin gitmediğim tesisi Antalya / Manavgat / Çolaklı Tesisi de aynı şekilde özelleştirme kapsamına alınmıştır.

Yine ODTÜ’de Uludağ Tesisinin 2 yıldır açılmadığı ve başka bir kamu kurumunun kullanımına tahsis edildiği şeklinde bilgiler aktarılmaktadır. (Maalesef halen #Ortadoğutekniküniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Verşan KÖK’ten randevu talebimize cevap gelmediği için bu sorularımıza cevap alamadık bu konuyu net olarak öğrenemedik. Ama ODTÜ'de 2 yıldır açılmayan 2 Sosyal Tesisin olduğundan haberdarız. Ve biliyoruz ki bu şekilde bakımsız sahipsiz kalan tesisler özelleştirmeye mahkum olmaktadır.

Diyalogsuzluk nedeniyle ODTÜ'de yaşanan sorunların artık çözümsüzlüğe doğru gitmesine izin vermeyeceğiz. ODTÜ'de İdari Personelin yaşadığı gerçek sorunları kamuoyu ve ODTÜ YÖNETİMİ ile paylaşmak için yakın tarihte ODTÜ Rektörlüğü önünde bir basın açıklaması sendikamız tarafından planlanmakta yakın tarihte gerçekleştirilecektir.

Üzülüyoruz arkadaşlar bu tesisler için üniversitelerin hiç mi bütçesi yok, Üniversitelerinizin bütçesi yoksa söyleyin Üniversite çalışanları ve emeklileri olarak biz sahiplenelim. Yazıktır zaten Üniversite Memurlarının şuan otele gitmesi maalesef imkansız konuma gelmiştir. İyi kötü bir şekilde bu tesislerden faydalanmaya çalışıyorduk. Evet Üniversite İdari Personeline bu kamplardan yine de çok az yer çıkıyordu ama en azından oraya gittiğimizde günü birlik arkadaşlarımızı üniversitemizin ismini görebiliyorduk.

İşin daha da garip yanı ise hemen 9 eylül üniversitesi Tesisi yanında ki geçen sene Aşa Club Holiday Resort 4 yıldızlı otel bu yıl İZMİR Polis Moral Eğitim Merkezi Kampı olarak açılmış. Hakimler ve Savcılarımızın bir çok tesisi olduğunu biliyoruz. Polislerimizin bir çok tesisi olduğunu biliyoruz. Öğretmenlerimizin bir çok tesisi olduğunu biliyoruz. Tabi ki de olmalı ama Neden Üniversitelerin Sosyal Tesisleri Kampları kapatılıyor. Bu Tesislere üniversiteler neden sahip çıkmıyor. Herkes neden sessiz duymadım görmedim diyor. Üniversiteleri sahiplenecek bir bakan olmadığı için mi tüm bu sorunları aşamıyoruz.

Bizler Üniversite İdari Personel Sendikası olarak bu kampları işletmeye hazırız. Hem de o üniversitenin personeline % 50 kontenjan diğer %50'side diğer üniversite çalışanlarının faydalanmasına açılacak şekilde protokolümüzü yapmaya hazırız. Yok biz sendikalara vermiyoruz diyorsanız. Üniversite Çalışanları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğimizin tüzüğü hazır çok yakında kuruluş işlemleri sonlandırılacak bu şekilde devredin. Bu tesislere sahip çıkmalıyız.

Değerli çalışma arkadaşlarımız ;

Siz Üniversite İdari Personeli olarak KARARINIZI vermediğiniz Sürece...

Siz Üniversite İdari Personeli olarak AYAĞA KALKMADIĞINIZ sürece...

Siz Üniversite İdari Personeli olarak TAVRINIZI koymadığınız sürece...

Bu devran Maalesef böyle sürecek...

Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Bu DEVRAN BÖYLE GİTMEYECEK... Üniversite İdari Personel Sendikası Gümbür Gümbür Geliyor. Meydanı boş Üniversite İdari Personelini sahipsiz sanmayın.

Sözde bizleri temsil ettiklerini düşünen ama sorunlardan bir haber 13 Kişilik üst yönetim kurullarında bir tane bile üniversite idari personeli bulunmayan Öğretmen Sendikalarının çığırtkanlığını yapan Şube Başkanlarına, Temsilcilerine, Üyelerine son uyarımızdır gittiğiniz yolun sonunda yıllardır olduğu gibi yine çözümsüzlük vardır. Gelin Sendikanıza, geleceğinize sahip çıkın... Çalışma Arkadaşlarınızın yanında mücadele edin. Sizi düşünmeyeni sizde düşünmeyin. Sendikamızda Üniversite İdari Personelinin tümüne kapımız açık.

#ÜniversiteSosyalTesislerisahipsizdeğil

#9EylülÜniversitesi

#ODTÜ

#OrtaDoğuTeknikÜniversitesi

#AnkaraÜniversitesi

SOSYAL TESİSLER.png
bottom of page