top of page

KANAYAN YARA ÜNİVERSİTELER...


İktidarın en önemli projelerinden olan Üniversitesiz il kalmayacak projesi gerçekleşti. Hem de sadece illerde değil birçok büyük ilçede de devlet üniversitesi kuruldu. Bu Üniversitelerde öğrenci ve akademisyenler açısından yaşanan sıkıntılar nelerdir kısmen bilmeme rağmen değinecek değilim. Benim, bizim konumuz bu üniversitelerde çalışan idari personel arkadaşlarımız. Üniversitelerde ki idari personel olarak çalışanların durumu tam anlamıyla üniversiteler için kanayan bir yara halini almış durumda; özellikle de yeni kurulan üniversitelerde...

Üniversitelerde sayıları 150.000 (yüz ellibini) aşan sayıda idari personel çalışmakta.(Bunların bir kısmı tıp fakültesinde çalıştıkları için sendika üyeliğine gelince aynı kurumda çalışsalar da aynı sendikaya üye olamıyorlar ama o ayrı bir yazının konusu) Bu yüz binden fazla personelin bin bir türlü sorunu mevcut. Bu sorunlardan başlıcaları kurum içerisinde farklı muameleye tutulmak, eğitim, eş, sağlık gibi durumlarla bile nakil olmakta büyü sıkıntılar çekmek, maaş ve özlük haklarının her gün geriye gitmesi. Fakat bu sorunların çözümüne gelince hiç bir adım atılmamaktadır. Bununda başlıca sebebi üniversitelerde çalışan idari personelin haklarını savunacak sendikalara üye olması gerektiğinde çoğunluk üyesi milli eğitim bakanlığı kadrolarında çalışanlar(bunun büyük çoğunluğu öğretmenler) olan sendikalara üye olmak durumda kalıyor. Adeta idari personele öğretmen ve akademisyenden sonra figüran rolü veriliyor.

Bu sebeplerden dolayı 16 arkadaşımızla beraber idari personeli figüranlıktan başrole geçirip; sorunlarının konuşulabilir hale getirilmesi adına kısa adı "Üni-Per-Sen" Üniversite İdari Personel Sendikası'nı kurduk. Üniversitelerde çalışan idari personelin rahatlıkla gelip üye olabileceği, siyasetten uzak yöneticisinin ve üyelerinin sadece idari personel olduğu; enerjisini ve mesaisini tamamen üniversite idari personeli için harcayan ve harcayacak bir sendika... Biliyoruz o kendilerine büyük diyen sendika hala üniversitelerde çalışan idari personel arkadaşlarımızın gözlerini boyamakta, sorunları çözecekleri adına vaatler vermekteler. Fakat hiç birinin ne sorun çözecek bir hali, ne de sorunları gerçekten çözmek gibi bir niyeti var. Onların derdi üniversite idari personelininde figüran olarak o sendikalarda yerlerini almaları ve onların sayısal büyüklüklerine katkıda bulunmalarıdır.

Üniversite idari personeli arkadaşlarımız eğer gerçekten sorunlarının göz önüne gelmesini ve çözülmesini istiyorlarsa topluluklar halinde gelecekleri tek sendika var o da kendi sendikaları olan Üniversite İdari Personel Sendikası "Üni-Per-Sen". Toplu halde diyoruz; çünkü toplu halde sendikamız yaşanacak geçişler bugüne kadar mayıs ayı dışında üniversite idari personelini görmezden gelen o kendilerini büyük sayan sendikaları da kendine getirmese de en azından bir ne oluyor burada dedirtecektir. Çoğu yirminci yılını doldurmuş sendikalara üniversite idari personelinin gereken desteği fazlasıyla verdiğini düşünüyoruz; ve bu desteği belki de bir yıl bile kendi sendikalarına vermenin aslında onlara bugüne kadar kaybettikleri ya da kazanamadıkları yanında hiç bir şey kaybettirmeyeceğini çok iyi biliyoruz.

Üniversite idari personelinin olması gereken tek yer "Üni-Per-Sen"... selamlar...saygılarla..


Caner Yahya BOYAR ( Üni-Per-Sen Kurucu Üyemiz Kırklareli Üniv. )

130 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page